Prof. Pawłowski: identyfikacja ciał genetyczną układanką

Badania genetyczne szczątków przedłużają się, ponieważ eksperci są skrupulatni.

Moskiewskie laboratorium, w którym badane są szczątki ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, ma dobrych specjalistów i jest dobrze wyposażone – ocenił gdański genetyk, prof. Ryszard Pawłowski. Według niego, długi czas badań może wynikać ze skrupulatności ekspertów.

Jak przyznał we prof. Ryszard Pawłowski z gdańskiego Zakładu Medycyny Sądowej, początkowo sądził, że „opóźnienia w badaniach mogą być spowodowane działaniem wysokiej temperatury, która jest bardzo niszcząca dla DNA”.

– Bo zazwyczaj, gdy spadają statki powietrzne, a w pojeździe jest dużo paliwa, dochodzi do pożaru. Natomiast z tych informacji, które do mnie docierają, odnoszę wrażenie, że jednak tam jakiegoś bardzo dużego pożaru nie było.

Stwierdził, że oznaczenie profilu DNA przy średnim stanie DNA nie powinno zająć długiego okresu czasu.

– Dla przeciętnego polskiego laboratorium to jest okres maksimum tygodnia; do tego dochodzi badanie materiału genetycznego i dopasowywanie go.

Pawłowski przyznał, że problemem mogłaby być sytuacja, w której ciała ofiar zostały bardzo zdefragmentowane:

– Wówczas rzeczywiście jest problem, bo bardzo wzrasta ilość materiału do identyfikacji. Z wiedzy – jaką mam – wynika, że moskiewski Instytut Medycyny Sądowej, w którym badane są ciała ofiar, jest dobrze wyposażony i zatrudnia dobrych specjalistów – ocenił prof. Pawłowski. – Jednego z pracowników poznałem wiele lat temu w Niemczech, gdzie byłem na stypendium Humboldta. Była to osoba, która zajmowała się m.in. identyfikacją szczątków rodziny carskiej. To jest naprawdę bardzo dobry specjalista – uważa genetyk.

Dodał, że problem może leżeć w liczbie specjalistów zaangażowanych w badania oraz w przepustowości laboratorium.

– Pośpiech przy badaniach z zakresu genetyki sądowej nigdy nie jest dobrą rzeczą. To musi się odbywać jednak z pełnym reżimem działania, bo łatwo jest o dokonanie pomyłki, szczególnie wtedy, gdy są jakieś naciski – podkreślił profesor dodając, że moskiewskim ekspertom „cały świat patrzy na ręce”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH