Prof. Marian Zembala: Doktor Edelman przywracał wiarę w człowieka! Sobotnie serwisy informacyjne szeroko przybliżały postać Marka Edelmana. Źródło: http://fakty.interia.pl

2 października zmarł w wieku 87 lat dr Marek Edelman; kardiolog, działacz społeczny, jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie. Razem z prof. Janem Mollem - pionierem leczenia zawałów serca w Polsce - opracował metodę przeprowadzania operacji kardiologicznych w stanie rozległego zawału.

"Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując jego chwilową nieuwagę" - tak tłumaczył swoje posłannictwo lekarza w rozmowie z Hanną Krall.

Dr n med. Marek Edelman 8 czerwca 2009 r. w siedzibie Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał tytuł tytuł Honoris Causa  Uniwersytetu Jagiellońskiego. Recenzentami byli: prof. Jacek Hołówka z Warszawy i prof. Marian Zembala z Zabrza. Poniżej fragmenty wniosku prof. Zembali o nadanie dr. Edelmanowi tegoż tytułu...

Naznaczony wojną
Dr medycyny Marek Edelman to dobry wzór dla współczesnego Polaka, Europejczyka a może nawet Obywatela Świata zasługujący na naśladowanie we współczesnej rzeczywistości ponieważ dobrze zachowuje  pamięć o przeszłości aby z perspektywy własnego i dziejowego doświadczenia lepiej kształtować przyszłość.

Urodzony w Homlu na Białorusi w rodzinie żydowskiej większość swojego życia spędził w Polsce i dla niej poświecił swoje zawodowe i osobiste życie(...). Wartości ukształtowane przez matkę miały z pewnością wielki wpływ  na działalność Edelmana w żydowskim ruchu oporu podczas II Wojny Swiatowej.Zasłynął organizacją w roku 1942 Żydowskiej Organizacji Bojowej skupiającą młodzież żydowską czynnie walczącą z  hitlerowskim okupantem Warszawy, Polski i znacznej części Europy (...).

Doświadczony bezradnością  wojny i międzynarodowego prawa i etyki wobec setek tysięcy pomordowanych nieprzypadkowo właśnie w medycynie ten szlachetny człowiek o pasji wojownika o ludzką godność zaczął poszukiwać sensu swojego dalszego życia .Skończył studia na Wydziale Lekarski w Łódzkiej Akademii Medycznej i rozpoczął, jako lekarz szczególnie doświadczony i uczulony  na ochronę każdego ludzkiego życia które zawsze dla niego było wartością najwyższą.

Pokochał kardiologię

Poświecił się kardiologii i stanom najtrudniejszym  w medycynie, które dzisiaj zdefiniowalibyśmy, jako stany kardiologicznego zagrożenia życia. Pracuje ratuje wspólnie z zespołem znakomitych współpracowników ofiarnych, ambitnych lekarzy jako ordynator oddziału intensywnej opieki medycznej w łódzkim Szpitalu im.Pirogowa. Później jako ofiara antysemickiej nagonki dwukrotnie zwolniony ze szpitali, w których zawsze był ceniony jako niezwykle ofiarny i zdolny lekarz zdolny do wielkich wyrzeczeń w imię ratowania  ludzkiego zdrowia i życia (...).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH