Prof. Jean-Pierre Majoral doktorem h.c. Uniwersytetu Łódzkiego

Francuski chemik prof. Jean-Pierre Majoral został w piątek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Majoral jest autorem wielu prac badawczych z pogranicza chemii, biologii i medycyny oraz wieloletnim współpracownikiem łódzkiej uczelni.

W laudacji dziekan Wydziału Chemii UŁ prof. Grzegorz Mlostoń przedstawił obszar naukowych zainteresowań prof. Majorala, obejmujący zagadnienia chemii związków heteroatomowych.

Międzynarodową sławę przyniosło prof. Majoralowi opracowanie metody syntezy związków fosforoorganicznych z grupy dendrymerów o bardzo wysokich ciężarach cząsteczkowych i najwyższej jak dotąd liczbie generacji. Metoda wykorzystywana jest w procesie wdrażania struktur dendrymetrycznych do zastosowań medycznych i biologicznych.

Mlostoń podkreślił, że francuski chemik od lat współpracuje z biologami z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska badając aktywność tzw. dendrymerów Majorala. Badania dotyczą oddziaływania tych struktur z różnymi biomolekułami (np. białkami, kwasami nukleinowymi) oraz błonami biologicznymi i służą wykazaniu przydatności dendrymerów m.in. w ukierunkowanej terapii.

- Po raz pierwszy nawiązałem współpracę z łódzką uczelnią w roku 1973 prowadząc badania do mojego doktoratu. Była na tyle udana, że chcieliśmy ją rozwijać - powiedział Majoral.

Przez kolejne dziesięciolecia naukowcy z UŁ oraz z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi uczestniczyli w międzynarodowych projektach badawczych, opracowali wiele publikacji z dziedziny chemii i biologii oraz odbywali staże doktoranckie na Uniwersytecie w Tuluzie, który jest macierzystą uczelnią Majorala.

Okazją do uhonorowania francuskiego uczonego była 69. rocznica utworzenia Uniwersytetu Łódzkiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH