Prof. Henryk Skarżyński - kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Przekonał Polaków, jak ważne są badania przesiewowe słuchu u dzieci. Prof. Henryk Skarżyński - lekarz otolaryngolog, audiolog i foniatra jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja Naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanym przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jego wieloletnie starania związane z edukacją społeczeństwa, jak i ogromne zdolności organizacyjne, dały wymierny efekt: zmiany w statystykach wyleczeń uszkodzeń słuchu. Poprawę widać od dwóch dekad, odkąd prof. Skarżyński razem z zespołem zaczął prowadzić badania w dziedzinie epidemiologii i profilaktyki. Ich efektem było opracowanie i wdrożenie nowoczesnych programów badań przesiewowych u dzieci w różnym wieku, programów badań epidemiologicznych i programów nowoczesnych metod terapii i rehabilitacji uszkodzeń słuchu, głosu i mowy.

Prof. Skarżyński należy do światowej awangardy w swojej dziedzinie. Jako pierwszy w Polsce wszczepił implanty ślimakowe, implanty pniowe, implanty ucha środkowego. Jako pierwszy w świecie opracował i wdrożył program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, a w roku 2004 zoperował pierwsze w świecie takie dziecko. Metoda ta, uważana za polską specjalność, znana jest pod nazwą "metody Skarżyńskiego" i została wdrożona w kilkudziesięciu ośrodkach na świecie. Na jej potrzeby prof. Skarżyński opracował nowy typ bezpiecznej elektrody, którą stosuje się w implantach ślimakowych najnowszej generacji.

W 2008 r. w Kajetanach z jego udziałem został zoperowany pierwszy w świecie pacjent, któremu wszczepiono obustronnie implanty do pnia mózgu. Profesor Skarżyński ma też na koncie pionierskie osiągnięcia w zastosowaniu wszczepów ślimakowych u dzieci poniżej 1. roku życia. W ostatnich 20 latach wprowadził w Polsce implanty ucha środkowego oraz kilkadziesiąt nowych procedur klinicznych.

Jego działalność przyczyniła się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie.

Więcej:  naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH