Prof. Czerwiński nagrodzony za zasługi w zakresie osteoporozy i chorób mięśniowo-szkieletowych

Prof. Edward Czerwiński, członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego został wyróżniony przez International Osteoporosis Foundation nagrodą za nadzwyczajne zasługi na terenie Europy Środkowej.

Jak informuje Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne nagroda jest przyznawana corocznie przedstawicielom z różnych kontynentów za ich wybitne osiągnięcia w zakresie osteoporozy i chorób mięśniowo-szkieletowych.

Prof. Czerwiński jest pierwszą osobą wyróżnioną z Polski i z tej części Europy. W tym roku nagrodę przyznano również LiuZhonghou (Asia), SansinTuzun (Bliski Wschód i Afryka), Christian Zerbini (Ameryka Łacińska), Michael McClung (Ameryka Północna), Marius Kraenzlin (Europa Zachodnia) oraz Poul Mitchell (Pacyfik).

Nagrody były wręczone podczas World Congress On Osteoporosis, Osteoarthritis and Musculoskeletal Diseases w Mediolanie w obecności 3 tys. uczestników z całego świata.

Prof. Edward Czerwiński jest praktykującym lekarzem, jak również czynnym wykładowcą uniwersyteckim, naukowcem i społecznikiem. Chorobami kości i stawów zajmuje się od 40 lat, z czego 21 lat poświecił osteoporozie.

Legitymuje się 43-letnim stażem pracy zawodowej, w tym 6-letnim stażem na stanowisku kierownika Kliniki Ortopedii Szpitala Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie kieruje Zakładem Chorób Kości i Stawów CM UJ.

Był jednym z pionierów badań osteoporozy w Polsce i przez dwie dekady zrealizował szereg projektów w dziedzinie epidemiologii osteoporozy, osteoporozy wtórnej, upadków i złamań w Polsce, czego efektem jest zgromadzenie unikalnej bazy 110 tys. przypadków.

Jest założycielem krakowskiego oddziału Polskiej Fundacji Osteoporozy, Polskiego
Towarzystwa Osteoartrologii i Europejskiej Fundacji Chorób Mięśniowo-szkieletowych. Stworzył Polski Portal Osteoporozy.

Obecnie dąży do wdrożenia w Polsce Systemu Zapobiegania Złamaniom (Fracture Liaison Service). Pierwszy ośrodek FLS w Polsce został otwarty w lutym br., dwa kolejne zostaną zainaugurowane
w 2015 r. a w ciągu najbliższych pięciu lat dołączą następne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH