Prezydent wręczył Order Orła Białego prof. Ryszardowi Jerzemu Gryglewskiemu Prof. Gryglewski Order Orła Białego odebrał podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Fot. Archiwum

Prof. dr hab. Ryszard Jerzy Gryglewski odebrał w czwartek z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego. Wybitny przedstawiciel polskiej i światowej nauki, który przyczynił się do ogromnego postępu w rozwoju farmakologii - powiedział o odznaczonym prezydent.

Prof. Gryglewski Order Orła Białego odebrał - "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju farmakologii i medycyny klinicznej, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej" - podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent podkreślił, że profesor to długoletni szef Katedry Farmakologii Akademii Medycznej w Krakowie, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, rektor Akademii Medycznej, który - zaznaczył prezydent - przyczynił się do tego, że Akademia Medyczna wróciła na Uniwersytet Jagielloński, gdzie były jej historyczne korzenie jako jednego z wydziałów najstarszego polskiego uniwersytetu.

Duda zaznaczył, że prof. Gryglewski to uczony, który przyczynił się do ogromnego postępu, jeśli chodzi o rozwój światowej farmakologii w dziedzinie leczenia chorób układu krążenia, chorób układu nerwowego i hormonalnego. Prezydent podkreślił, że badał on prostaglandyny, czyli substancje, które przyczyniają się do powstania w organizmie stanów zapalnych. Zaznaczył, że odkrycie prostacykliny, nazwanej przez prof. Gryglewskiego "primadonną wśród prostaglandyn", miało przełomowe znaczenie dla światowej farmakologii, dla leczenia chorób układu krążenia.

Prezydent podkreślił, że profesor dokonał odkrycia w bardzo trudnych czasach. "Żyliśmy w kraju, który znajdował się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. Nie byliśmy zbyt mile widziani - w sensie tym politycznym - za granicami naszego kraju i bardzo trudno było się przebić przedstawicielom polskiej nauki gdziekolwiek na świecie" - powiedział. Zaznaczył, że dodaje to wielkiemu odkryciu profesora Gryglewskiego estymy i pokazuje jego zasługi dla promowania polskiej nauki.

- Wielki, wspaniały naukowiec, koryfeusz polskiej nauki, dziś członek rzeczywisty Polskiej Akademii Umiejętności, członek zwyczajny Polskiej Akademii Nauk, ale kiedyś przecież młody naukowiec, który to wszystko osiągnął własną pracą, własnym wysiłkiem, własnym intelektem i własną naukową odwagą - powiedział o profesorze prezydent.

Prof. Ryszard Gryglewski urodził się w 1932 r. w Wilnie. W 1955 r. ukończył z wyróżnieniem Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. Tytuł profesora otrzymał w 1971 r. W latach 1981-1984 był rektorem tej uczelni. Jest członkiem wielu stowarzyszeń farmakologicznych na świecie, laureatem nagród i odznaczeń polskich i zagranicznych. W 1997 otrzymał nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk medycznych i biologicznych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH