PAP/Rynek Zdrowia | 12-04-2019 12:47

Prezydent odznaczył pośmiertnie lekarza i ratownika medycznego

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie lekarza i ratownika medycznego, którzy w zeszłym tygodniu zginęli tragicznie w wypadku na przejeździe kolejowym w Puszczykowie. Informację przekazał w piątek (12 kwietnia) Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Fot. archiwum

Do wypadku doszło w środę (3 kwietnia) w ubiegłym tygodniu. W karetkę pogotowia, która stała na torach między opuszczonymi rogatkami, uderzył pociąg. Zginął 30-letni lekarz i 42-letni ratownik medyczny. Kierowca karetki z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Śledztwo w sprawie wypadku wszczęła w ubiegłym tygodniu Prokuratura Rejonowa Poznań-Wilda.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował w piątek, że Piotr Żelazko i Artur Urbaniak, członkowie zespołu ratownictwa medycznego, którzy ponieśli tragiczną śmierć podczas pełnienia służby, zostali postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy odznaczeni pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Stube podał, że prezydent przyznał odznaczenia za ofiarne niesienie pomocy drugiemu człowiekowi i za poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Odznaczenie przekaże rodzinom w imieniu prezydenta podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski.

Prokuratura Rejonowa Poznań-Wilda prowadzi postępowanie w kierunku spowodowania wypadku, w którym śmierć poniosły dwie osoby, i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

W piątek prokuratura poinformowała, że sprawdza, jak do Internetu trafiły zdjęcia ofiar wypadku. Weryfikowana jest też sprawa upublicznienia nagrań z kamer monitoringu, na których widać moment wypadku karetki.

Kierowca auta z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala w Puszczykowie. Jego stan wciąż jest ciężki.