Prezydent do ratowników górniczych: dziękuję za trud, gotowość i poświęcenie Polskie ratownictwo górnicze cieszy się renomą na całym świecie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście podziękował we wtorek polskim ratownikom górniczym za trud, poświęcenie i gotowość niesienia pomocy. Wyraził uznanie dla ratowników za ich "oddanie i powszechnie ceniony profesjonalizm".

List Andrzeja Dudy, adresowany do uczestników wtorkowych uroczystości barbórkowych w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu, odczytał podczas akademii prezydencki minister Andrzej Dera. W swoim słowie do ratowników prezydent nawiązał m.in. do obchodzonego w tym roku jubileuszu 110-lecia zorganizowanego ratownictwa górniczego na ziemiach polskich.

"Jak każdą rocznicę, i tę mierzymy latami, ale także, a może przede wszystkim, liczbą ocalonych istnień ludzkich i niemożliwym do oszacowania ogromem pomocy niesionej w skrajnie trudnych warunkach, często bez zważania na własne bezpieczeństwo. Historia Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu pokazuje, że polscy ratownicy pełnili swoją misję bez względu na sytuację polityczną i dziejowe zawirowania; pełnili ją w czasie I wojny światowej, pełnili ją w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy Bytom znalazł się na terenie Niemiec, ale stacja obsługiwała cały Górny Śląsk, czy wreszcie podczas hitlerowskiej okupacji" - napisał prezydent.

Bytomska CSRG jest jednym z najważniejszych ogniw polskiego systemu ratownictwa górniczego, tworzonego przez kopalniane i specjalistyczne jednostki oraz stacje. W sumie w Polsce jest niespełna 5 tys. ratowników górniczych. W piątek ratownicy związani z centralną i okręgowymi stacjami ratownictwa świętowali w Bytomiu Barbórkę - obchodzony 4 grudnia Dzień Górnika. W swoim liście do uczestników obchodów prezydent ocenił, że brać górnicza jest wyjątkową społecznością.

"Praca w trudnych, nierzadko ekstremalnych warunkach, w ciągłym zagrożeniu ze strony potężnych sił przyrody, sprawia, że górnicze społeczności cechuje solidarność oraz poczucie więzi i wzajemnej odpowiedzialności. Z tego właśnie poczucia zrodziła się idea ratownictwa górniczego. Jego początki to pomoc, jakiej udzielali górnicy kolegom, którzy znaleźli się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia" - napisał Duda.

Prezydent ocenił, że idea wzajemnej pomocy, odpowiedzialności i solidarności pozostaje wciąż żywa i ważna, gdy chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w polskich kopalniach.

"Wydobywanie z Ziemi jej skarbów, mimo udogodnień związanych z postępem technicznym, nadal wiąże się z zagrożeniami i wciąż może kosztować zdrowie i życie. Dlatego w dniu górniczego święta, składając hołd wszystkim polskim górnikom, którzy oddali życie podczas wykonywania swojej pracy, pragnę wyrazić moje najwyższe uznanie dla polskich ratowników górniczych - za Państwa oddanie i powszechnie ceniony profesjonalizm" - napisał Andrzej Duda.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH