Prezes stowarzyszenia KoLiber: w Polsce rozwija się pracoholizm i inne uzależnienia behawioralne Pracoholizm i związane z nim konsekwencje stają się problemem także w Polsce Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W Polsce, podobnie jak w Niemczech, rozwija się pracoholizm oraz inne uzależnienia behawioralne - powiedział PAP prezes stowarzyszenia KoLiber Robert Iwanicki. Jego zdaniem nie można oszacować, jaka część podatku akcyzowego przeznacza jest na walkę ze skutkami nałogów.

- Wpływy z podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe i alkohol stanowią około połowę wszystkich wpływów z akcyzy, a tym samym stanowią znaczącą część wpływów do budżetu państwa. Jeżeli chodzi o wydatki, która państwo ponosi w związku z walką z uzależnieniami czy patologiami społecznymi, to te koszty nie są tak proste do opisania, gdyż dane są rozproszone lub niepełne -  powiedział Iwanicki podczas konferencji w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, poświęconej przeciwdziałaniu alkoholizmowi i innym uzależnieniom.

- Podatek akcyzowy nie jest podatkiem celowym. Nie potrafimy zatem stwierdzić, jaka jego część skierowana jest do sektorów, z których finansuje się przeciwdziałanie uzależnieniom. W latach 2009-2014 mieliśmy w Polsce tendencję spadkową, jeżeli chodzi o konsumpcję wyrobów tytoniowych. Nie zmienia to jednak faktu, że wpływy z podatku akcyzowego stale rosły. Spożycie alkoholu utrzymuje się na podobnym poziomie - dodał ekspert.

Zaznaczył, że trudno jeszcze określić jak uszczelnienie podatku VAT w ostatnich latach wpłynie na zwiększenie wpływów z tego podatku, jeżeli chodzi o artykuły alkoholowe i tytoniowe.

- Trudno wskazać, w jakim kierunku państwo powinno pójść w zakresie rachunku zysków i strat związanych z uzależnieniami. Porównałem Polskę z Niemcami. W tym kraju rozwinęły się mocno tzw. uzależnienia behawioralne m.in. zakupoholizm, pracoholizm, fonoholizm (uzależnienie od telefonów komórkowych) czy uzależnienie od hazardu. Z podobnymi tendencjami mamy obecnie do czynienia także w Polsce. Rozwój technologiczny przeważnie wiąże się z rozwojem bogactwa narodów, a te niosą ze sobą pewne konsekwencje - zauważył Iwanicki.

Jego zdaniem najbardziej podatną na uzależnienia grupą są osoby młode - często nawet w wieku szkolnym.

- Zarówno w Niemczech, jak i w Polsce mocno rozwija się zjawisko pracoholizmu. Dostrzegamy również tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o zakupoholizm czy rozwój uzależnień od gier hazardowych - mówił Iwanicki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH