Prezentacja Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia: in vitro i aborcja to zło moralne Według o. prof. Faggioniego autorzy autorzy Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia jasno stwierdzają, że zapłodnienie in vitro "jest niemoralne", ponieważ "nie można odseparować aktu prokreacji od aktu seksualnego i małżeństwa". Fot. Archiwum

Zapłodnienie in vitro i aborcja to wielkie zło moralne - powiedział konsultor Papieskiej Rady ds. Zdrowia o. prof. Maurizio Faggioni podczas prezentacji Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia. Debata na temat Karty odbyła się w piątek ( 8 września) w siedzibie episkopatu.

Uczestnicy debaty podkreślali, że dokument ten jest moralnym drogowskazem dla pracowników służby zdrowia.

Jak zaznaczył Faggioni, nowa Karta przedstawia zasadnicze problemy obecne w dzisiejszym świecie zdrowia. Dodał, że zawiera wskazania dotyczące narodzin, życia i śmierci.

- Fundamentem tej refleksji jest przede wszystkim wartość i nienaruszalność życia od początku i wartość i godność ludzkiej prokreacji i narodzin - podkreślił.

Dodał, że autorzy Karty jasno stwierdzają, że zapłodnienie in vitro "jest niemoralne", ponieważ "nie można odseparować aktu prokreacji od aktu seksualnego i małżeństwa".

- Jeśli chodzi o zapłodnienie in vitro zapisy Karty analizują kwestię mrożenia embrionów - wiele z nich zostaje opuszczonych i ktoś mógłby chcieć używać ich w sposób nieodpowiedni np. do eksperymentów. Nie można zapominać, że są to osoby ludzkie i trzeba je traktować z szacunkiem - zaznaczył o. Faggioni.

Wyjaśnił, że jeśli chodzi o diagnozę prenatalną, autorzy Karty stwierdzają, że jest ona "sama w sobie dobra, gdyż pozwala poznać stan zdrowia płodu i leczyć go przed urodzeniem", jednak "jest nie do przyjęcia, jeśli jej celem jest aborcja".

Dodał, że nowa Karta wiele stron poświęca aborcji.

- Dokonanie aborcji w sposób zamierzony jest zawsze wielkim złem moralnym. Możemy dyskutować na temat trudnych sytuacji, które prowadzą do aborcji. Ale zakaz zabijania niewinnego życia trzeba stwierdzić z mocą - podkreślił o. Faggioni.

Przypomniał, że Karta porusza m.in. problemy ciąży ektopowej, płodów encefalicznych, produkcji komórek macierzystych, terapii genowej embrionalnej, przeprowadzania doświadczeń na embrionach oraz używania komórek macierzystych i płodowych do produkcji szczepionek.

Przewodniczący zespołu KEP ds. bioetycznych abp Henryk Hoser zaznaczył, że jest to dokument niezwykle potrzeby, ponieważ "daje orientację w spojrzeniu na ludzką osobę od początku życia, aż do jego końca". Przypomniał, że pierwsza Karta została wydana w 1994 r. a rozwój medycyny jest "bardzo burzliwy, dokonuje się w wielkim tempie", więc czas, który upłynął od pierwszej publikacji jest w historii medycyny całą epoką. Stąd - jak wyjaśnił - konieczność wydania nowej Karty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH