Premier o Krystynie Bochenek: Byłaś perłą w koronie 22 kwietnia Katowice żegnały senator Krystynę Bochenek

W czwartek (22 kwietnia) odbyły się w Katowicach uroczystości pogrzebowe wicemarszałek Senatu, Krystyny Bochenek, która zginęła 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godzinie 11.00 w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Wzięli w nich m.in. udział premier Donald Tusk, wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

W czasie mszy żałobnej, Donald Tusk powiedział łamiącym się głosem: – Ja utrzymałem dzięki Tobie wiarę, że dobroć i sens w polskim życiu publicznym nie są tylko słowami. Byłaś prawdziwą perłą w koronie. I nic już po Twojej śmierci nie będzie takie samo.

Premier wspominał również swoje pierwsze spotkanie z Krystyną Bochenek. – Poznałem Cię tutaj 16 lat temu, kiedy zaprosiłaś ludzi polityki do udziału w Dyktandzie. I od razu poczuliśmy trochę otuchy i nadziei, kiedy z nami byłaś. Pamiętam dokładnie, gdy ujęłaś mnie pod ramię i powiedziałaś: proszę się nie bać, będzie dobrze.

– Twórz swoje radio teraz tam, na wysokiej częstotliwości. Kiedyś będziemy je tworzyć razem – mówił Kamil Durczok, który pod okiem Krystyny Bochenek zaczynał swoją pracę dziennikarską w Radiu Katowice.

Przed mszą w wypełnionej do ostatniego miejsca katowickiej Archikatedrze odbyło się czuwanie przy trumnie zmarłej. W imieniu przyjaciół i współpracowników z Polskiego Radia Katowice, z którym przez 30 lat związana była K. Bochenek, pożegnała ją wybitna reportażystka radiowa, Anna Sekudewicz.

– Krystyna była piękna i dobra. Wszystko, co robiła, służyło ludziom. Świat wartości był dla niej ogromnie ważny – mówiła Anna Sekudewicz, wyliczając licznie inicjatywy Krystyny Bochenek i akcje społeczne, w których brała udział. – Zawsze będzie dla nas punktem odniesienia. Wiem, że pozostanie z nami na zawsze.

Krystyna Bochenek urodziła się 30 czerwca 1953 r. w Katowicach. W 1976 r. ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego i rozpoczęła pracę jako dziennikarka, a następnie publicystka Polskiego Radia Katowice.

W pracy dziennikarskiej od wielu lat zajmowała się popularyzacją zdrowia (m.in. w audycji „Magazyn medyczny Krystyny Bochenek”) oraz kultury języka polskiego. W 1987 r. stworzyła największą w kraju imprezę upowszechniającą język polski – ogólnopolskie „Dyktando”.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH