Pracownicy służby zdrowia pielgrzymowali na Jasną Górę Była to już 92. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę Fot. Archiwum

Około 4 tys. osób, m.in. lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, zgromadziła w niedzielę 92. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasnej Górze. Uczestnicy pielgrzymki podkreślali, że pomoc chorym nie zawiera się jedynie w procedurach medycznych, ważna jest też otwartość i empatia.

"Chcemy nauczyć się lepiej służyć drugiemu człowiekowi, lepiej stosować nie tylko  terapię farmakologiczną, ale też i terapię duchową, która jest bardzo ważna w relacji lekarz - pacjent" - powiedział, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry, nowy krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski.

Odczytał on przesłanie do uczestników pielgrzymki od przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego. "Niech z częstochowskiego sanktuarium popłynie przesłanie miłosierdzia do pracowników służby zdrowia, by kierowali się w pracy empatią i czułością wobec pacjentów, do chorych zaś zapewnienie, że czuwa nad nimi Miłosierny Jezus wraz ze swą Matką" - napisał abp Zimowski.

Przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu ds. Służby Zdrowia biskup Stefan Regmunt wyraził przekonanie, że każdy pracownik służby zdrowia potrzebuje umocnienia duchowego, bo bez tego nie można pracować wśród chorych.

"Druga sprawa, to na pewno reforma służby zdrowia - musimy się modlić o taką reformę, która uwzględni wszystkich, która będzie wyrównywała pewne niesprawiedliwości nabrzmiałe przez lata. Wszystkiego od razu nie naprawimy, ale jeśli jest dobry kierunek, to wcześniej czy później doczekamy się tej radości, że nastąpiła zmiana" - dodał bp Regmunt.

Głównym punktem pielgrzymki była msza św. na jasnogórskim szczycie, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski.

- Wiemy, że odpowiedzialne pomaganie chorym spełnia się poprzez zapewnienie niezbędnej opieki medycznej. Pomoc chorym nie zamyka się jednak jedynie w ramach zabiegów i procedur medycznych. Ogromnie ważna jest zdolność do pochylenia się nad chorym z miłością i otwartością. Żadne procedury medyczne nie zastąpią bowiem bliskości, serdecznej rozmowy, oddanej modlitwy czy cierpliwego czuwania przy chorym - podkreślił bp Bronakowski.

W pielgrzymce uczestniczyli dyrektorzy i pracownicy szpitali, przychodni, hospicjów, zakładów opieki zdrowotnej i innych placówek medycznych, domów pomocy społecznej, lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, farmaceuci, rehabilitanci, rektorzy akademii medycznych, duszpasterze krajowi i diecezjalni, kapelani szpitali. Na pielgrzymce obecni byli też przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od 30 lat pielgrzymka jest poprzedzona rekolekcjami dla pracowników służby zdrowia. W tym roku w spotkaniu, trwającym od piątku do soboty, wzięło udział ok. 700 osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH