Uczeni z uniwersytetu w Cambridge dowiedli niezbicie, że kulturalne i umiarkowane picie alkoholu... przedłuża życie. Ważne jest, by spełnione zostały następujące warunki: trzeba ćwiczyć przynajmniej godzinę w tygodniu, pić nie więcej niż 4 litry niskoprocentowego piwa (również tygodniowo), nie palić i jeść dużo owoców i warzyw.

Naukowcy w ciągu 11 lat przebadali ok. 20 tys. mieszkańców miasta Norfolk w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że prawdopodobieństwo śmierci człowieka, który nie stosuje się do żadnej z czterech wskazówek, jest takie samo, jak kogoś, kto żyje zdrowo, ale jest starszy o 14 lat. To znaczy, że żyjąc zdrowo, masz szansę żyć o 14 lat dłużej!

Alkohol, przyjmowany w małych ilościach, uspokaja i poszerza naczynia krwionośne. Warzywa i owoce są bogate w związki mineralne i antyoksydanty zapobiegające nowotworom, a sport, to samo zdrowie - wyjaśniają specjaliści Faktowi, który podał informację o badaniach w Norfolk.

Lekarze, w zdecydowanej większości, twierdzą: alkohol etylowy w jakiejkolwiek postaci i dawce nie jest obojętny dla organizmu. Dla jednych mniej, dla drugich bardziej, a dla nienarodzonych dzieci jakakolwiek dawka alkoholu ma destrukcyjny wpływ na organizm płodu.

Jednak i w tej większości pojawiają się głosy, poparte badaniami naukowymi prowadzonymi zgodnie ze sztuką empiryczną, że alkohol w niektórych postaciach i w określonych, nieprzekraczających pewnych granic ilościach, nie tylko nie szkodzi organizmowi, ale wzmacnia jego funkcjonowanie.

Czerwone wino

Resweratrol, to fitoaleksyna, czyli związek wytwarzany przez rośliny w odpowiedzi na atak patogenów. Zawiera go czerwone wino. Jest on silnym antyutleniaczem wykazującym szereg działań prozdrowotnych: od obniżania stężenia cholesterolu we krwi poprzez działania antyalergiczne, antynowotworowe aż po hamowanie rozwoju grzybów i patogenów. Naukowcy z University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku poddali działaniu resweratrolu komórki nowotworowe trzustki. Przeprowadzono również doświadczenie, w którym resweratrol połączono z działaniem promieniowania. Wyniki wykazały, iż jedynie w połączeniu z promieniowaniem resweratrol hamował produkcję reaktywnych form tlenu, czyli wolnych rodników, które niszczą DNA komórek.

Ci sami naukowcy nie zalecają oczywiście picia wina jako sposobu na leczenie raka, ale zalecają jego spożywanie w umiarkowanych ilościach jako środka (być może) zapobiegającego tej chorobie. Zaznaczają jednak, iż w swoich badaniach użyli stosunkowo wysokiej dawki resweratrolu - 50 mikrogamów na mililitr, w czerwonych winach wynosi ona około 30 mikrogramów na mililitr.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH