Poznań został przyjęty do światowej sieci WHO "Miast Przyjaznych Starzeniu" Poznań został przyjęty do światowej sieci WHO "Miast Przyjaznych Starzeniu". FOT. Shutterstock

Poznań został przyjęty do światowej sieci WHO "Miast Przyjaznych Starzeniu", dołączając do grona ok. 360 innych miast. - To wielka satysfakcja i wielkie wyróżnienie dla Poznania - podkreślił przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Zdzisław Szkutnik.

Sieć "Miast Przyjaznych Starzeniu" zrzesza miejscowości na całym świecie, które stawiają na rozwój polityki senioralnej. Jak podkreślono we wtorek na konferencji prasowej, w Poznaniu seniorzy to najliczniejsza grupa społeczna, stanowiąca ponad 125 tys. osób.

- Mówiąc o miastach przyjaznych starzeniu dotykamy takiego pojęcia, które powinno podlegać redefinicji, bo starzenie jest zjawiskiem międzypokoleniowym. Przykro mi to tym mówić, bo sami młodzi tutaj siedzą, ale państwo się też starzeją - zwrócił się do dziennikarzy na przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu Zdzisław Szkutnik.

- Budując miasto przyjazne starzeniu, budujemy je każdy dla siebie. Beneficjentami są w tym momencie oczywiście seniorzy, ale to są państwa babcie, dziadkowie, mamy, czy członkowie najbliższej rodziny. Z czasem to będą państwo. Seniorzy są w Poznaniu grupą liczniejszą niż np. studenci. Ona niestety, ale będzie się powiększać - dodał.

Obecnie seniorzy w Poznaniu spotykają się i starają się żyć aktywnie uczestnicząc m.in. w wykładach i zajęciach na ośmiu Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w 50 poznańskich Klubach Seniora i 19 Kołach Emerytów.

Szkutnik pytany, na ile przystąpienie Poznania do tej sieci wpłynie na codzienne życie seniorów odpowiedział, że "zmieni to dużo, jeszcze więcej niż jest robione obecnie. Jest to swoisty rodzaj polityki senioralnej, także w postaci specjalnego przewodnika. Możemy korzystać także z bezpośredniej pomocy ekspertów z WHO" - mówił.

- Obecnie to są np. bilety seniora, to, że od 70. roku życia seniorzy jeżdżą bezpłatnie, że jest więcej tramwajów niskopodłogowych, że na przystankach tymczasowych w przypadku remontów ulic pojawiają się ławeczki - to są drobiazgi, ale to właśnie te drobiazgi tworzą ten klimat sprzyjający seniorom - dodał.

Podkreślił także, że dla seniorów swoje drzwi otworzyły także teatry, są im oferowane wejściówki na imprezy targowe, czy specjalne ulgowe bilety do poznańskich instytucji kultury. W planach jest także projekt polityki mieszkaniowej i budownictwa dostosowanego do potrzeb seniorów. Jak mówił Szkutnik, takiego rodzaju mieszkania muszą mieć np. uchwyty, szersze drzwi, antypoślizgowe podłogi bez progów, czy elementy podświetlane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH