MAK/Rynek Zdrowia | 09-12-2019 07:31

Poznań: rusza kolejny transport pomocy humanitarnej dla Afganistanu

W poniedziałek (9 grudnia) przed siedzibą Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" w Poznaniu odbędzie się pakowanie transportu pomocy humanitarnej do Afganistanu - podaje Fundacja w informacji prasowej.

Jeden z klubów Włóczkersów "w akcji"; FOT. Fundacja "Redemptoris Missio"

Dary wyruszą z Poznania na lotnisko wojskowe we Wrocławiu. Stamtąd, po ocleniu trafią do bazy wojskowej w Bagram w Afganistanie. To już 23. taki transport do tego kraju przygotowany przez Fundację „Redemptoris Missio”.

W samolocie znajdą się przede wszystkim czapki wydziergane przez kluby Włóczkersów z całej Polski. Z prośbą o pomoc afgańskim dzieciom zwrócili się do Fundacji sami żołnierze, którzy widywali je bose biegające zimą po śniegu za patrolami w nadziei, że coś dostaną.

- Zimy w Afganistanie są bardzo mroźne, w miastach wycięto w parkach wszystkie drzewa, aby ogrzać nimi mieszkania. Polacy niezwykle ofiarnie odpowiedzieli na prośbę żołnierzy a zainicjowana dziesięć lat temu pomoc trwa do dzisiaj. Żołnierze zajmują się jej transportem, a na miejscu rozdysponowuje je afgańska fundacja Panah Charity Foundation - informuje nas Jacek Jarosz, wiceprezes Fundacji „Redemptoris Missio”.

Pomoc dla Afganistanu jest organizowana przez Fundację „Redemptoris Missio” od ponad dziesięciu lat. Do tej pory do Afganistanu wysłano już ponad 37 ton m.in. ciepłej odzieży zimowej, przyborów szkolnych, środki opatrunkowych i leków, ale największą popularnością cieszą się wysyłane do Afganistanu  ręcznie robione czapeczki.

- Włóczkersi podobnie jak w latach ubiegłych nie zawiedli swoich podopiecznych. W tym transporcie samych czapek jest blisko 10 tysięcy, 1540 szalików, 1100 par rękawic i 1300 par skarpet! Bardzo chcieliśmy, aby te dary dotarły do afgańskich dzieci jeszcze przed największymi mrozami - zaznacza Jacek Jarosz.