Poznań: nakręcili teledysk zwiększający świadomość dotyczącą autyzmu

Poznańska fundacja Dom Autysty stworzyła teledysk, dzięki któremu chce przypominać, że osoby z autyzmem, mimo swojej odmienności, są jednymi z nas. Teledysk ma swoją premierę w obchodzonym w poniedziałek (2 kwietnia) Światowym Dniu Świadomości Autyzmu.

- 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia organizacje zajmujące się ludźmi z autyzmem starają się przypominać o tym, że takie osoby żyją wśród nas, chcą przypominać o ich potrzebach, a także o tym, że ich odmienność, związana z autyzmem, to nie wszystko, co można o nich powiedzieć. Są jednymi z nas - podkreśliła w poniedziałek (2 kwietnia) Marlena Kompowska z poznańskiej Fundacji Dom Autysty.

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu fundacja stworzyła teledysk, w którym występuje grupa poznańskich nastolatków z autyzmem. Jest wśród nich Przemek, Damian, Robert, Sonia, Andżelika, Marcin, Kuba, Jeremi, Dawid, Robert i Jurek - najstarsze dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum dla dzieci z autyzmem w Ośrodku im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu.

Pomysł stworzenia "Piosenki dla Domu" i nakręcenia teledysku zainicjowała właśnie Marlena Kompowska. Słowa utworu napisała z kolei Marta Fabiszak - nauczycielka muzyki z Ośrodka Tylewicza, która również przygotowała nagrany w filmie występ zespołu "Bum Bum Band". Muzykę napisał, nagrał i zmontował Mateusz Fabiszak. Utwór zaśpiewała natomiast Agnieszka Posłuszna-Burtowy.

Poznańska Fundacja Dom Autysty od kilku lat zabiega o stworzenie w Poznaniu, pierwszego w regionie i jednego z pierwszych w Polsce, domu dla dorosłych osób z autyzmem.

W poznańskim Domu Autysty miałaby zamieszkać grupa ok. 11 osób. Jak podkreślają członkowie Fundacji, miałby to być nie tylko dom w znaczeniu dosłownym, ale także instytucja, która będzie zajmowała się prowadzeniem terapii, organizacją turnusów rehabilitacyjnych również dla innych osób dorosłych z niepełnosprawnością. Członkowie fundacji liczą, że obiekt uda się wybudować do 2022 roku.

Optymalnym wiekiem, kiedy dzieci mogłyby zamieszkać w domu to 24 lata, czyli wiek, kiedy zakończą edukację. W kwietniu 2017 r. poznańska rada miasta zgodziła się na przekazanie fundacji z 99-procentową bonifikatą w użytkowanie wieczyste gruntu pod budowę placówki. Teraz fundacja zabiega o dofinansowanie unijne na budowę i równocześnie zbiera środki na wkład własny.

Kompowska wskazała, że "niestety potrzeby dorosłych, niesamodzielnych osób z autyzmem nie są w Polsce należycie zrozumiane i finansowane". - Jako rodzice nastolatków z autyzmem w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu chcemy o tym wyraźnie przypomnieć. Placówki dla dorosłych osób z autyzmem muszą mieć też godziwe i stabilne finansowanie - podkreśliła.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH