Poznań: kilkuset uczniów nauczy się zasad pierwszej pomocy Fot. LUX MED

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Poznaniu rozpoczęli szkolenia z zakresu pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Szkolenie odbywa się w ramach V edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Umiem Pomóc” organizowanej przez Akademię Ratownictwa LUX MED.

Kampania „Umiem Pomóc” powstała w 2011 roku z myślą o młodych ludziach, dla których największym problemem w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia jest strach przed podjęciem działania, wynikający przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy.

Celem szkoleń, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów Akademii Ratownictwa LUX MED, posiadających wieloletnie doświadczenie w ratownictwie medycznym, jest zapoznanie uczniów klas drugich szkół średnich z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia.

Aż 93%i uczestników poprzedniej edycji kampanii „Umiem Pomóc” dostrzega potrzebę regularnych szkoleń z pierwszej pomocy, a 47% ankietowanych potwierdziło, że oczekują od warsztatów przede wszystkim praktycznej wiedzy nt. pierwszej pomocy.

- Pracując w zespołach ratownictwa medycznego wielokrotnie spotykałem się z sytuacjami, w których nie doszłoby do zgonu, gdyby tylko ktoś odważył się udzielić pierwszej pomocy. Strach i niewiedza blokują ludzi przed podjęciem działania. Ten problem dotyczy również młodych ludzi, którzy nawet w swoim środowisku szkolnym nie potrafią udzielić podstawowej pomocy koledze czy koleżance - mówi Maciej Pająk, Dyrektor Pogotowia Grupy LUX MED.

Do udziału w tegorocznej, V edycji kampanii zgłosiło się 9 szkół ponadgimnazjalnych Poznania. W jej trakcie ratownicy Akademii Ratownictwa LUX MED podzielą się wiedzą i doświadczeniem podczas praktycznych warsztatów, w których weźmie udział około 500 uczniów.

W ramach kampanii wszystkie szkoły otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach oraz materiały edukacyjne. Uczniowie natomiast uzyskają potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

„Umiem Pomóc”, inicjatywa Akademii Ratownictwa LUX MED, powstała w 2011 roku i dotychczas swoim zasięgiem objęła już uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia oraz Trójmiasta. W ramach przeprowadzonych ponad 100 warsztatów praktycznych, już 3 000 młodych ludzi zdobyło wiedzę w zakresie pierwszej pomocy.

Każde zajęcia, trwające 4 godziny lekcyjne, prowadzi zespół wykwalifikowanych i doświadczonych ratowników medycznych, którzy przekazują uczniom informacje nt. pomocy przedmedycznej i prowadzą zajęcia praktyczne.

Program merytoryczny warsztatów, w ramach kampanii „Umiem Pomoc”, został przygotowany zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, a zajęcia stanowią również wsparcie nauczania przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH