Poznań: charytatywna aukcja na pierwszy w regionie Dom Autysty Autyzm jest zaburzeniem neuropsychiatrycznym, które objawia się m.in. słabo rozwiniętą mową, problemami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i otoczeniem. Fot. Fotolia

Ponad 100 prac polskich artystów można będzie licytować w sobotę (18 listopada) podczas charytatywnej aukcji w poznańskim CK Zamek. Pieniądze z licytacji zostaną przekazane na stworzenie pierwszego w regionie Domu Autysty.

Aukcję otworzą w sobotę o godz. 16. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. Marek Jakuszewski.

Jak informował prezes Fundacji Dom Autysty Adam Kompowski, łącznie zlicytowanych zostanie 106 prac, w tym dzieła takich artystów jak Wilhelm Sasnal, Izabella Gustowska, Honza Zamojski czy Piotr C. Kowalski.

- Na aukcję zostały przekazane nie tylko obrazy i rzeźby, ale także designerskie fotele, a nawet damska torebka. Będą też dwie prace nastolatków, uczniów szkoły z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Tylewicza w Poznaniu: Andżeliki Łochowicz i Dawida Jankowiaka - dodał Kompowski.

Cena wywoławcza wszystkich prac i obiektów to 100 zł. Charytatywną aukcję swoim patronatem objął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Dochód z licytacji zostanie przekazany na pomoc dzieciom z autyzmem i budowę jednego z pierwszych w Polsce i zarazem pierwszego w regionie Domu Autysty. Pieniądze posłużą do uzbierania wkładu własnego, aby fundacja Dom Autysty mogła się starać o fundusze unijne na budowę placówki. Koszt stworzenia infrastruktury Domu Autysty wynosi ok. 2-3 mln zł.

Optymalny wiek, w którym mieszkańcy mogliby się wprowadzić do domu, to 24 lata, czyli moment zakończenia edukacji. W poznańskim Domu Autysty miałaby zamieszkać grupa 11 osób. Jak podkreślają członkowie fundacji, miałby to być nie tylko dom w znaczeniu dosłownym, lecz także instytucja, która będzie zajmowała się również prowadzeniem terapii, organizacją turnusów rehabilitacyjnych również dla innych osób dorosłych z niepełnosprawnością.

Działającą w Poznaniu Fundację Dom Autysty tworzą rodzice dzieci z zaburzeniami autystycznymi. W ramach swojej działalności fundacja wspólnie ze stowarzyszeniem Aperio organizuje aukcje charytatywne, bale, a z uzyskanych środków organizuje dzieciom m.in. różnego rodzaju wyjazdy i półkolonie. Od kilku lat część pieniędzy jest także systematycznie przeznaczana na budowę Domu Autysty.

Autyzm jest zaburzeniem neuropsychiatrycznym, które objawia się m.in. słabo rozwiniętą mową, problemami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i otoczeniem. Nie jest to zaburzenie dziedziczne. Według statystyk, dotyka ono cztery razy częściej chłopców niż dziewczynki. Autyzm najczęściej jest rozpoznawany w okresie dzieciństwa i - poza problemami w nawiązywaniu kontaktów - może charakteryzować się także agresją, nadpobudliwością i nieprzewidywalnością. Jest to jedno z najczęściej występujących rodzajów zaburzenia rozwojowego na świecie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH