Powstanie zespół ds. edukacji osób głuchych

Powstanie zespołu, który zajmie się wypracowaniem standardów edukacji głuchych - zapowiedział w czwartek (20 marca) pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych i wiceminister w MPiPS Jarosław Duda. Wynikiem prac grupy ma być m.in. uruchomienie studiów języka migowego.

Zespół będzie się też zajmował szukaniem możliwości finansowania oraz promocją takiej edukacji. Pierwsze spotkanie ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Konferencję, która odbywa się w Warszawie w czwartek (20 marca), zorganizowali: Polski Związek Głuchych i Rzecznik Praw Obywatelskich. Uczestnicy konferencji - przede wszystkim osoby z uszkodzonym słuchem, które przyjechały z całego kraju - rozmawiają na temat specyfiki edukacji głuchych oraz posługiwania się Polskim Językiem Migowym.

Obecnie w Polsce osoby głuche porozumiewają się w dwóch językach - Polskim Języku Migowym, którym posługuje się większość migających (jest on bardziej naturalny dla osób, które urodziły się z uszkodzonym słuchem) oraz stosowanym przez tłumaczy w urzędach i w telewizji Systemem Językowo-Migowym (wykorzystuje się go zawsze z językiem mówionym).

Anna Błaszczak z Biura RPO powiedziała PAP, że Polska wyraźnie odstaje od przyjętych w świecie standardów dotyczących nauki osób z uszkodzonym słuchem. - Najważniejszą rekomendacją jest wprowadzenie dwujęzycznego systemu edukacji - w Polskim Języku Migowym oraz naukę języka polskiego osób niesłyszących metodologią nauczania języka obcego - wyjaśniła.

Duda zapowiedział, że docelowo w szkołach powinni zacząć uczyć nauczyciele, którzy w ramach zwykłych klas będą w stanie realizować program z uczniami głuchymi. Budowa systemu edukacji osób głuchych ma się zacząć od pięcioletnich studiów języka migowego poszerzonych o inne przedmioty. Według pełnomocnika profesjonalizacja nauki języka migowego jest kluczem do ujednolicenia i skuteczności sytemu edukacji osób z uszkodzonym słuchem.

- Pewnie będą to studia Polskiego Języka Migowego, bo środowisko w większości mówi, że tego się powinniśmy trzymać. Nie chcemy jednak nikogo zostawić z boku, będziemy się wsłuchiwać w głos wszystkich organizacji działających na rzecz osób głuchych - podkreślił Duda.

Duda nie chciał składać deklaracji, kiedy studia mogłyby ruszyć, ale wyraził nadzieję, że jeżeli podczas prac zespołu uda się szybko znaleźć porozumienie ws. programu, nauka zacznie się nawet w najbliższym roku akademickim. Prawdopodobnie początkowo będą to studia w ramach programu pilotażowego, później będą funkcjonowały jako kierunek zamawiany.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH