Powstanie spektakl z udziałem niewidomych i zdrowych dzieci Fot. archiwum RZ

Wakacyjne warsztaty teatralne dla dzieci z dysfunkcją wzroku, słuchu oraz zdrowych, przygotowuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Efektem dwutygodniowych spotkań będzie spektakl, pobudzający u widzów zmysły m. in. dotyku, smaku i zapachu.

To czwarta edycja bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży, organizowanych przez kielecką scenę w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie "Lato w teatrze".

Pomysłodawcy przedsięwzięcia z Teatru "Kubuś", w tym roku zaprosili do współpracy świętokrzyski okręg Polskiego Związku Niewidomych (PZN). Jak powiedziała koordynatorka inicjatywy Hanna Świętnicka, stworzono projekt cyklu kreatywnych warsztatów artystycznych, w których weźmie udział grupa dzieci niewidomych, niedowidzących i niedosłyszących oraz dzieci w pełni zdrowych - w sumie 25 młodych osób w wieku 8-15 lat.

Pod kierunkiem animatorów i artystów kieleckiego teatru przygotują spektakl "Labirynt zmysłów" - który ma być dla widzów podróżą po świecie zmysłów.

- Idea projektu wzięła się z myślenia, że w teatrze lalek za pomocą faktur, temperatury, zapachu, przestrzeni można zrobić spektakl dla ludzi, którzy słabo widzą lub nie widzą, opowiadać historie, bajki - jeżeli byłby to teatr dla dzieci - w sposób inny niż typowy - wyjaśniał jeden z uczestników akcji, aktor Andrzej Kuba Sielski.

Jak dodał całe przedsięwzięcie będzie budowane w kontakcie z dziećmi. - Nie wiemy, w którą stronę to pójdzie - czy będzie to bardziej plastyczne czy dźwiękowe, czy zbudujemy sensoryczne scenografie, czy dziwne instrumenty - mówił Sielski. Dzieci biorące udział w projekcie, m.in. same przygotują scenografię przedstawienia.

Dyrektor kieleckiego PZN Wojciech Czajkowski przypomniał, że ze względu na swoją dysfunkcję dzieci niewidome tracą 80 proc. bodźców, a udział w projekcie może pomóc im otworzyć się na różne doznania. - Aktorzy pokażą im różne formy, z których mogą korzystać - tych bodźców będą miały dużo więcej. Wydobędą z siebie twórczość, co im uświadomi, że mogą bardzo dużo - ocenił.

Pełnosprawni uczestnicy warsztatów oraz ich opiekunowie wezmą także udział w zajęciach w ośrodku terapeutycznym dla niewidomych. - Będą uczeni jak pomagać osobie niewidomej i słabowidzącej - że nie w każdym przypadku trzeba ciągnąć za rękę, ale można tylko podpowiedzieć. Nie trzeba się tych osób bać, zawsze można zapytać jak pomóc - podkreślił Czajkowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH