
Wakacyjne warsztaty teatralne dla dzieci z dysfunkcją wzroku, słuchu oraz zdrowych, przygotowuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Efektem dwutygodniowych spotkań będzie spektakl, pobudzający u widzów zmysły m. in. dotyku, smaku i zapachu.
To czwarta edycja bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży, organizowanych przez kielecką scenę w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie "Lato w teatrze".
Pomysłodawcy przedsięwzięcia z Teatru "Kubuś", w tym roku zaprosili do współpracy świętokrzyski okręg Polskiego Związku Niewidomych (PZN). Jak powiedziała koordynatorka inicjatywy Hanna Świętnicka, stworzono projekt cyklu kreatywnych warsztatów artystycznych, w których weźmie udział grupa dzieci niewidomych, niedowidzących i niedosłyszących oraz dzieci w pełni zdrowych - w sumie 25 młodych osób w wieku 8-15 lat.
Pod kierunkiem animatorów i artystów kieleckiego teatru przygotują spektakl "Labirynt zmysłów" - który ma być dla widzów podróżą po świecie zmysłów.
- Idea projektu wzięła się z myślenia, że w teatrze lalek za pomocą faktur, temperatury, zapachu, przestrzeni można zrobić spektakl dla ludzi, którzy słabo widzą lub nie widzą, opowiadać historie, bajki - jeżeli byłby to teatr dla dzieci - w sposób inny niż typowy - wyjaśniał jeden z uczestników akcji, aktor Andrzej Kuba Sielski.
Jak dodał całe przedsięwzięcie będzie budowane w kontakcie z dziećmi. - Nie wiemy, w którą stronę to pójdzie - czy będzie to bardziej plastyczne czy dźwiękowe, czy zbudujemy sensoryczne scenografie, czy dziwne instrumenty - mówił Sielski. Dzieci biorące udział w projekcie, m.in. same przygotują scenografię przedstawienia.
Dyrektor kieleckiego PZN Wojciech Czajkowski przypomniał, że ze względu na swoją dysfunkcję dzieci niewidome tracą 80 proc. bodźców, a udział w projekcie może pomóc im otworzyć się na różne doznania. - Aktorzy pokażą im różne formy, z których mogą korzystać - tych bodźców będą miały dużo więcej. Wydobędą z siebie twórczość, co im uświadomi, że mogą bardzo dużo - ocenił.
Pełnosprawni uczestnicy warsztatów oraz ich opiekunowie wezmą także udział w zajęciach w ośrodku terapeutycznym dla niewidomych. - Będą uczeni jak pomagać osobie niewidomej i słabowidzącej - że nie w każdym przypadku trzeba ciągnąć za rękę, ale można tylko podpowiedzieć. Nie trzeba się tych osób bać, zawsze można zapytać jak pomóc - podkreślił Czajkowski.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 05:52 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- ND21:49 "New York Times": polski romans z węglem nie wychodzi na zdrowie
- ND21:39 Niedobór witaminy D związany z większym ryzykiem cukrzycy
- ND20:53 KIDL: rozpoczęły się spotkania wyborcze delegatów na zjazd krajowy
- ND20:04 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
- ND19:40 Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej
- ND18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- ND18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- 7 Gdańsk: lekarze z UCK przeszczepili pacjentowi jednocześnie serce i nerkę
- 8 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych