- Kolejne 20 "Okien Życia" - miejsc, gdzie kobiety mogą bezpiecznie i anonimowo zostawić nowo narodzone dzieci, jeśli nie chcą lub nie mogą ich wychowywać - powstanie w tym roku na terenie całego kraju - poinformował PAP dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz.

Część z nich zostanie uroczyście otwartych 25 marca, w kościelny Dzień Świętości Życia. Okna takie działają już w Krakowie, Warszawie i Częstochowie. Dotąd znaleziono w nich 12 dzieci.

Do otwierania kolejnych "Okien Życia" zachęca przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, bp Grzegorz Balcerek: - Takie miejsce - idea, której celem jest ratowanie dzieci - może być także wielkim darem dla rodziców, którzy własnych dzieci mieć nie mogą.

Założeniem powstawania kolejnych okien - jak podkreślił ks. Subocz - jest "umożliwienie kobietom, które nie mają warunków do wychowania swojego dziecka, w bezpieczny sposób przekazania go do adopcji".

"Okno Życia" jest ogrzewane i wentylowane, po jego otwarciu uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry zakonne. Matka pozostawiająca niemowlę zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana, natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.

Ks. Subocz podkreślił też, że zostawione w "Oknach Życia" dzieci dość szybko trafiają do rodzin adopcyjnych. Tak stało z już dziesięciorgiem dzieci, które pozostawiono w "Oknie Życia" w Krakowie, działającym od 2006 roku. Do rodziny adopcyjnej trafił już chłopiec o imieniu Zygmunt - pierwsze dziecko znalezione w "Oknie Życia" w Warszawie, które funkcjonuje od 6 grudnia 2008 r. Okno mieści się w Domu Prowincjalnym Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53. Z kolei 5 lutego do okna trafiła dziewczynka, przy której zostawiono wiadomość z datą urodzin 31 stycznia.

Siostry opiekują się dzieckiem od chwili znalezienia, ich zadaniem jest kontakt z ośrodkiem adopcyjnym, który natychmiast powiadamia sąd, występując równocześnie z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego.

"Okno Życia" zostanie wkrótce otwarte w płockim domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jak podkreślał podczas piątkowej konferencji prasowej biskup diecezji płockiej Piotr Libera, "Okno Życia" jest realizacją testamentu duchowego papieża Jana Pawła II.

- To odpowiedź na nauczanie Jana Pawła II, który był wielkim obrońcą i piewcą życia, który mówił nam, żeby szukać tych obszarów, gdzie można świadczyć miłosierdzie, przede wszystkim właśnie wobec ludzkiego życia, na jakimkolwiek ono byłoby etapie - powiedział PAP biskup Libera.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH