Powstał album upamiętniający dziennikarkę, która promowała zdrowie

Krystyna Bochenek pamiętana jest jako osoba o niespożytej energii, wulkan pomysłów, pełną życzliwości perfekcjonistkę. Życie prywatne i zawodowe zmarłej w katastrofie smoleńskiej dziennikarki i wicemarszałek Senatu prezentuje wydany właśnie album.

Autorkami albumu pt. "Obrazy życia Krystyny Bochenek" są córka Krystyny Bochenek Magdalena Bochenek-Kępa i publicystka Dziennika Zachodniego Maria Zawała. Album wydała Biblioteka Śląska, w której w sobotę (11 kwietnia) odbędzie się spotkanie promocyjne.

Krystyna Bochenek - dziennikarka Polskiego Radia Katowice, a później wicemarszałek Senatu - zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią m.in. Ogólnopolskiego Dyktanda, imieninowych zjazdów Krystyn i inicjatorką gali Ambasador Polszczyzny. Przypomina o nich wydany właśnie album.

Pomysł zrodził się przed kilkoma laty, na kanwie wystaw poświęconych wicemarszałek po tragedii smoleńskiej - album nosi taki sam tytuł, jak jedna z nich. Na ekspozycji znalazły się wówczas zdjęcia Krystyny Bochenek autorstwa fotoreporterów DZ i z rodzinnego archiwum, powstały okolicznościowe teksty.

- Prof. Andrzej Bochenek (mąż Krystyny Bochenek) stwierdził, iż wykonaliśmy tak wiele pracy, że warto stworzyć na tej podstawie album. Tak zrodził się ten pomysł. Myśl dojrzewała, teraz udało się ją zmaterializować, głównie dzięki dyrektorowi Biblioteki Śląskiej prof. Janowi Malickiemu - powiedziała Maria Zawała.

Dziennikarka przyznała, że niezwykle trudna była selekcja zdjęć do albumu. Autorki miały do dyspozycji wiele fotografii z archiwum DZ i wiele zdjęć rodzinnych. Na okładce albumu znalazł się portret Krystyny Bochenek, wykonany przed laty przez Janinę Nasierowską.

Część tekstowa albumu opisuje życie prywatne i zawodowe Krystyny Bochenek. Rozdział "Non omnis moriar" poświęcony jest wydarzeniom, które miały miejsce już po śmierci Krystyny Bochenek - zwłaszcza osobom kontynuującym jej liczne inicjatywy i upamiętniającym dziennikarkę.

Zawała podkreśla, że album nie został wydany w celach komercyjnych - to druk okazjonalny, który nie trafi do normalnej sprzedaży. Chętni będą mogli go nabyć, przekazując dobrowolną kwotę na rzecz Hospicjum Cordis, które wspierała Krystyna Bochenek.

Krystyna Bochenek od połowy lat 70. była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Prowadzony przez nią "Magazyn Medyczny" należał do najpopularniejszych audycji popularyzujących zdrowie. W rozmowach z ekspertami potrafiła i zrozumiale, i fachowo przedstawiać problemy medyczne. W 1987 r. wymyśliła Dyktando, które ze skromnej radiowej inicjatywy szybko stało się narodową klasówką.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH