Ponad 2 tys. prac w konkursie "Wy(ko)miksuj się z dopalaczy" Ponad 2 tys. prac w konkursie "Wy(ko)miksuj się z dopalaczy". Fot. Archiwum

- Ponad 2 tys. prac napłynęło ze szkół na konkurs "Wy(ko)miksuj się z dopalaczy" dotyczący szkodliwości tych produktów. Oznacza to, że ponad 2 tys. klas podjęło wspólną rozmowę na ten temat - oceniła pełnomocniczka rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach Urszula Augustyn.

Celem konkursu było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat szkodliwego działania dopalaczy oraz kształtowanie negatywnej postawy wobec ich używania. Do udziału w konkursie zaproszono całe klasy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie mieli wspólnie wykonać komiks - pracę konkursową - której treścią była historia pod tytułem "Dopalacze kradną życie".

- Na konkurs napłynęło ponad dwa tysiące prac - to jest ponad dwa tysiące zespołów, drużyn, klas z całej Polski, które odpowiedziały na nasz apel. To bardzo ważne, gdyż każdy z was, kto rozpoczął pracę nad komiksem, musiał pomyśleć o dopalaczach, musiał porozmawiać z koleżankami i kolegami na temat tego czym są dopalacze, czym są narkotyki - powiedziała Augustyn podczas wtorkowej (20 października) gali finałowej konkursu w Warszawie.

O licznym udziale uczniów mówił też rzecznik praw dziecka Marek Michalak. - Bardzo się cieszę, że tak licznie odpowiedzieliście na tak trudny temat. Powiedzenie ”nie” w sytuacji presji rówieśniczej nie należy do łatwych, musicie się uczyć asertywności i utrwalać w sobie tę umiejętność, trzeba siebie sprawdzać i trzeba się sprawdzać nawzajem, podejmować działania wspierające jeden drugiego i siebie samego - zaznaczył.

Jak mówił, po to by całkowicie zlikwidować problem dopalaczy młodzi ludzie muszą się nauczyć mądrze wybierać. - Życzę wam tego by wasze wybory była zawsze rozsądne i mądre, te osobiste i te podejmowane przez wasze koleżanki i kolegów, bo wy macie na nich większy wpływ niż my - dodał rzecznik praw dziecka.

W kategorii szkoła ponadgimnazjalna zwyciężyli uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach. W kategorii szkoła podstawowa zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Armii Krajowej w Obiechowie. W tej kategorii gimnazjum zwyciężyli uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze.

Organizatorem konkursu było Ministerstwo Edukacji Narodowej, a do współpracy zaproszone zostały Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH