Operacja, a później zwiedzanie pomorskich miasta? Takie praktyki będą możliwe dzięki rozwijającej się w województwie turystyce medycznej. Medyczni turyści korzystają z pomorskich stomatologów, prywatnych klinik ale także ze szpitali publicznych.

Czerwcu ubiegłego roku działalność leczenia pacjentów spoza granic Polski rozpoczął Szpital Wojewódzki w Gdańsku, informuje „Dziennik Bałtycki”. Placówka przyjmuje co miesiąc kilkunastu zagranicznych pacjentów, którzy przyjeżdżają z Wielkiej Brytanii i Skandynawii.

Na tej działalności szpital zarobił już 2,5 mln złotych, które przeznaczone są na spłatę odsetek kredytu. Działalność związaną z tzw. turystykę medyczną chce rozpocząć Szpital im. Franciszka Żaczka w Pucku. Jak twierdzi dr Maciej Śmietański organizujący w placówce centrum leczenia przepuklin, placówka miałaby szanse na zarobienie podreperowanie budżetu taką działalnością.

Na wykonanie operacji w Polsce nakłania obcokrajowców wysoki poziom usług medycznych i zdecydowanie niższe koszty wykonania zabiegu niż w ich rodzimych krajach.

– Największym zainteresowaniem cieszą się zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. A więc liposukcje (czyli odsysanie tłuszczu), korekcje biustu, brzucha, nosa, powiek czy małżowin usznych. Decydują się na nie nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Nieco mniejsze zainteresowanie mają operacje ortopedyczne, z zakresu chirurgii ogólnej, naczyniowej, a nawet neurochirurgii. Zabiegi przebiegają bez powikłań, bo lekarzy specjalistów mamy nie gorszych niż za granicą (a często nawet lepszych), za to ceny o połowę niższe, np. średni koszt operacji plastycznej na Pomorzu wynosi około 10 tys. zł. To 35-50 proc. ceny podobnej operacji w Skandynawii czy Wielkiej Brytanii – twierdzi dr Leszek Klimaszewski, pełnomocnik dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku.

Zdecydowanie tańsze jest również zabiegi stomatologiczne oraz wszczepienia implantów. By zagraniczni pacjenci chcieli skorzystać z usług polskich szpitali trzeba zagwarantować im komfort. Tacy chorzy nie mogą leżeć na sali z innymi pacjentami. W szpitalu wojewódzkim w Gdańsku jest dla nich dwanaście, specjalnie przygotowanych miejsc w dawnym budynku Szpitala Kolejowego. Personel, oczywiście, posługuje się językiem angielskim.

Dodajmy, że w kwietniu kilkadziesiąt polskich klinik utworzyło Izbę Gospodarczą Turystyki Medycznej. Instytucja promować będzie placówki z Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Poznania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH