Pomorskie: społeczeństwo starzeje się szybciej niż wcześniej oceniano Społeczeństwo starzeje się szybciej. Fot. Fotolia

Na Pomorzu w bardzo krótkiej perspektywie liczba osób w wieku przedprodukcyjnym będzie mniejsza niż liczba osób w wieku poprodukcyjnym - wynika z badań. W latach 1995-2014 ubyło 28 proc. osób w wieku przedprodukcyjnym, a przybyło 58 proc. osób w wieku poprodukcyjnym.

W poniedziałek w Gdańsku podczas konferencji "Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla pomorskich samorządów" zaprezentowano wyniki badań sytuacji demograficznej dla 119 pomorskich gmin (z wyłączeniem Gdańska, Gdyni, Sopotu i Słupska) oraz koncepcję systemu opieki nad osobami starszymi w województwie.

Dr Ewa Lechman z Politechniki Gdańskiej wyjaśniła, że dla każdej ze 119 pomorskich gmin została wykonana analiza trendów demograficznych. Podała, że "na Pomorzu w bardzo krótkiej perspektywie czasowej liczba osób w wieku przedprodukcyjnym będzie mniejsza niż liczba osób w wieku poprodukcyjnym".

Poinformowała, że w Pomorskiem w latach 1995-2014 najsilniejsze zmiany odnotowano w grupie osób w wieku przedprodukcyjnym; w tej grupie ubyło ponad 175 tys. osób (o 28 proc.), podczas gdy w grupach osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym - odnotowano wzrost liczebności. Największy, bo ponad 58 proc. wzrost zanotowano w grupie osób w wieku poprodukcyjnym (wzrost o ponad 150 tys. osób).

Podała, że rocznie liczba osób w wieku poprodukcyjnym wzrasta o 2,5 proc., a liczba osób w wieku przedprodukcyjnym - maleje o ok. 2 proc.

- To jest bardzo wysokie tempo zmian demograficznych - podkreśliła. Zaznaczyła, że w bardzo wielu gminach zanotowano zdecydowany wzrost osób powyżej 85. roku życia; średnio w województwie o 7 proc., a w niektórych gminach o kilkanaście procent. W okresie 2005-2014 liczba osób w wieku 85 lat i więcej podwoiła się.

- Starzenie się społeczeństwa nie jest tylko hasłem, ale to faktycznie się dzieje i to się dzieje bardzo szybko i to jest ostatni sygnał, żeby podjąć bardziej zdecydowane działania, bo za kilka lat będzie już za późno - powiedziała.

Powołany niedawno pełnomocnik marszałka województwa ds. Polityki Senioralnej, Tadeusz Adamejtis przyznał, że wcześniej oceniano, że zmiany demograficzne w Pomorskiem zachodzą wolniej niż wykazały to badania. Ocenił, że "to stawia duże wyzwania przed gminami organizującymi opiekę nad osobami starszymi, ale też przed przedsiębiorcami generującymi ożywienie gospodarcze".

Uważa, że jako pierwsze pojawią się problemy na rynku pracy a zasób ludzi w wieku produkcyjnym będzie wyraźnie starszy niż obecnie. Powołując się na ekspertów powiedział, że "młody pracownik będzie dobrem rzadkim na rynku i trzeba będzie korzystać z pracy osób starszych".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH