Pomagają chorym dzieciom. Nie tylko w święta Fundacje działające na rzecz chorych dzieci dbają m.in. o uprzyjemnienie im pobytu w szpitalu Fot. Archiwum Fundacji ISKIERKA

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy bardziej niż kiedykolwiek troszczymy się o innych. Organizacje działające na rzecz chorych dzieci myślą jednak o swoich podopiecznych i ich rodzinach przez cały rok. Niektóre z nich tak mocno wpisały już w krajobraz szpitalnych oddziałów, że trudno wyobrazić sobie rzeczywistość bez nich.

Fundacja ISKIERKA działa od 11 lat.

- Wszystko zaczęło się od choroby mojego syna, który w wieku sześciu lat zachorował na białaczkę (dziś jest już 21-letnim mężczyzną). W toku leczenia oboje z mężem staraliśmy się tłumaczyć mu, na czym polega choroba i jak można się odnaleźć w nowej sytuacji. Chcieliśmy aby zrozumiał, że nie jest ona całym życiem, że istnieje ono także poza nią. Dlatego po zakończonej chemioterapii zabieraliśmy go np. w góry. Dzięki temu miał na co czekać - mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes zarządu Fundacji ISKIERKA.

- Po zakończeniu pierwszego intensywnego procesu leczenia pomyślałam, że warto podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi dziećmi i rodzicami. Zaczęłam częściej pojawiać się na szpitalnym oddziale i zachęcałam do tego przyjaciół. Zorganizowaliśmy pierwszą aukcję, dzięki której udało nam się zebrać 15 tys. zł. Drugie tyle dołożyła firma, w której pracowałam. Wystarczyło na obóz rehabilitacyjny dla dzieci - dodaje.

Prezes wspomina, że później był pierwszy koncert charytatywny, a następnie założenie Fundacji. Nazwę "ISKIERKA" wymyśliły dzieci. Głównym celem, który przyświecał nowej organizacji było wsparcie małych pacjentów i ich rodzin oraz przekonanie ich, że każde trudne doświadczenie można przekuć na dobre, konstruktywne myślenie i działanie.

Obszary pomocy
- Wyodrębniliśmy kilka obszarów, na których szczególnie chcieliśmy się skoncentrować. Pierwszy z nich miał pomóc rodzinie, której dziecko trafia na oddział, w funkcjonowaniu w nowej sytuacji. Wydaliśmy poradnik opisujący wszystkie sfery i zakresy, z którymi człowiek się wówczas styka - począwszy od tego, jak należy komunikować się z lekarzem prowadzącym, a skończywszy na załatwianiu niezbędnych formalności i gromadzeniu środków na niektóre leki - wyjaśnia prezes Fundacji.

Drugi obszar działalności dotyczył doposażenia szpitalnych oddziałów. Zgodnie z hasłem „kolorowo bardziej zdrowo” ISKIERKA zaczęła wprowadzać zmiany na szpitalnych oddziałach dziecięcych. Na ścianach pojawiły się kolory, w salach - nowe łóżka i materace. Fundacja kupowała również sprzęt, w tym np. skaner żył, dzięki któremu można oszczędzić stresu przy wkłuciu zarówno dziecku, jak i pielęgniarce, czy laser do zastosowania w jamie ustnej dziecka przed chemioterapią. Dzięki temu można znacznie zredukować liczbę bolesnych aft, oszczędzając małemu pacjentowi stresu i problemów przy jedzeniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH