Polskie dokumenty o zmaganiu się z chorobą wśród kandydatów do Oscara

W niedzielę wieczorem (22 lutego) miliony ludzi na całym świecie śledziły rozdanie Oscarów - nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród nominowanych byli polscy twórcy dwóch obrazów w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Ich bohaterami są osoby zmagające się z chorobą.

Jednym z nominowanych filmów jest ''Joanna'' - dokument o Joannie Sałydze, która w wieku 34 lat zachorowała na raka żołądka, autorce bloga ''Chustka'' będącego zapisem jej heroicznego zmagania się z chorobą nowotworową. Joanna zmarła w październiku 2012 r.

Aneta Kopacz, reżyserka i scenarzystka dokumentu, o bohaterce swojego filmu przeczytała w gazecie. Potem weszła na jej blog, który ją zachwycił i zainspirował do zrobienia filmu.

- Głównym tematem ''Joanna'' nie jest przemijanie i śmierć, ale życie. Element przemijania oczywiście jest, bo ta osoba odeszła, ale zanim to się stało, było życie, pełne energii, śmiechu, pełniejsze życie i dla mnie o tym jest ten film - mówi w jednym z wywiadów Aneta Kopacz.

Ból się leczy
Film dokumentalny, który zdobył już kilka festiwalowych nagród i ma szansę zgarnąć Oscara, to nie jedyna spuścizna po Joannie Sałydze. Piotr, jej mąż wraz z ich przyjaciółmi założył Fundację ''Chustka''. Powołanie fundacji było wyrazem woli Joanny. Agnieszka Olejnik, prezes Fundacji Chustka, wyjaśnia, że jej celem jest pomoc pacjentom i wspieranie rodzin, bliskich i przyjaciół chorych, którzy cierpią z powodu bólu. Pomoc ta dotyczy nie tylko chorych onkologicznie.

- Uważamy, że w Polsce za mało mówi się o tym, że ból się leczy. Dlatego prowadzimy kampanię informacyjną na temat leczenia bólu, uświadamiającą prawa pacjenta zarówno cierpiącym, jak i lekarzom. Wskazujemy na wytyczne WHO w dziedzinie leczenia bólu - na naszej stronie internetowej mamy instrukcje dla pacjentów, co zrobić, gdzie się udać, gdy cierpimy. Mamy aktualizowane dane poradni leczenia bólu - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia Agnieszka Olejnik.

Podaje też, że Fundacja w konsultacji z innymi organizacjami prowadzi działania mające na celu powstanie rozporządzeń dotyczących priorytezacji w leczeniu bólu nie tylko w ramach opieki hospicyjno-paliatywnej, ale też dla dorosłych osób mających dobre rokowania a jednak cierpiących z powodu przewlekłego bólu.

Od śmierci Joanny minęły ponad dwa lata. W tym czasie, jak mówi prezes Fundacji Chustka, świadomość pacjentów i lekarzy o tym, że ból się leczy wzrosła minimalnie. Wciąż nie jest wystarczająca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH