Polska Fundacja Apiterapii: produkty pszczele stosowane także w medycynie

Miód to nie tylko smaczny element diety i domowy sposób na przeziębienie. Leki, w których składzie są substancje pochodzące z produktów pszczelich, są dziś stosowane w prawie każdej dziedzinie medycyny - przekonują specjaliści od apiterapii.

W sobotę (15 października) w Katowicach swoje 20-lecie świętowała Polska Fundacja Apiterapii, prowadząca badania w zakresie leczenia produktami pszczelimi i propagująca jego zalety. Jej prezes i współzałożyciel, prof. Artur Stojko ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreśla, że rola produktów pszczelich w medycynie klinicznej systematycznie rośnie.

- Kilkadziesiąt lat temu apiterapię zaliczano do medycyny niekonwencjonalnej. Dziś jest to przedmiot wykładany na uczelniach medycznych, a leki, w których składzie substancje aktywne farmakologicznie pochodzą z produktów pszczelich, są coraz bardziej rozpowszechnione, choć nie wszyscy mają tego świadomość - tłumaczył prof. Stojko.

Podkreślił, że apiterapia ma dwa oblicza. Pierwsze, dostępne dla każdego, to wykorzystanie produktów pszczelich, takich jak miód, propolis czy pyłek, w codziennej diecie. Drugie wiąże się z wykorzystaniem ich jako surowców, z których wyodrębnia się tzw. frakcje farmakologiczne. Stosowane w medycynie klinicznej leki oparte na produktach pszczelich są wykorzystywane m.in. w dermatologii, pediatrii, ginekologii, laryngologii, chirurgii, kardiochirurgii oraz ortopedii.

Zwolennicy apiterapii podkreślają, że szczególnie współcześnie, kiedy znacząco obniża się jakość żywności, wskazane jest uzupełnianie diety produktami pszczelimi, jednak prof. Stojko zwraca uwagę, że stosując produkty pszczele, trzeba dbać o to, by korzystać z nich prawidłowo.

- Błędem jest np. spożywanie miodu rozpuszczonego w płynach, bo do organizmu dostają się wówczas jedynie substancje rozpuszczalne w wodzie, a substancje nierozpuszczalne, takie jak hormony roślinne, osiadają na ścianach naczyń i człowiek ich nie spożywa - wskazał prof. Stojko.

Naukowcy podkreślają, że rola produktów pszczelich nie ogranicza się do domowego stosowania. Uzyskane z nich i standaryzowane ekstrakty mogą być podstawową substancją czynną wielu leków. Ekstrakty miodu, propolis, wosku, zasklepu miodowego i czerwiowego, czy mleczka pszczelego działają m.in. antybakteryjnie, regenerująco, uodparniająco, hormonopodobnie, a nawet znieczulająco.

Działająca w Katowicach Polska Fundacja Apiterapii nie prowadzi działalności gospodarczej - utrzymuje się z darowizn i dotacji sponsorów. Do jej zadań należy inspirowanie i finansowanie badań doświadczalnych i klinicznych, służących opracowaniu nowych technologii i receptur leków, otrzymywanych z produktów pszczelich. Są one stosowane w profilaktyce i lecznictwie.

Fundacja dba także o kształcenie kadr w zakresie apifarmakoterapii - jej podopieczni obronili dotąd osiem prac doktorskich na ten temat. W sobotę specjaliści apiterapii wymieniali doświadczenia podczas konferencji naukowej w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH