Polscy okuliści pomagają mieszkańcom pustyni

Mieszkańcy Sahary Zachodniej tracą wzrok z powodu zaćmy.

Żyjący z pomocy humanitarnej mieszkańcy Sahary Zachodniej, narażeni na działanie silnych promieni słonecznych i piasku pustyni, tracą wzrok z powodu katarakty. Z pomocą pospieszył im  Lion’s Club Poznań, oddział charytatywnej organizacji międzynarodowej, wspierający takie akcje w ramach programu Sight First.

Zebrano prawie 10 tysięcy złotych oraz sprzęt medyczny i leki o wartości ponad 100 tysięcy złotych. Na wyprawę zdecydował się dr Rafał Nowak i Maciej Matuszyński z oddziału okulistycznego Szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu oraz dr Settaf Cherif Bouchraya z Centrum Zdrowia w Żninie. Przez dwa tygodnie będą przeprowadzali operacje oczu metodą tradycyjną.

Lion’s Club jest międzynarodową organizacją, liczącą prawie 1,5 mln członków zrzeszonych w 45 000 klubów, ma swoją akredytację w ONZ. Oprócz corocznych światowych Konwencji organizowanych przez Zarząd Główny mieszczący się w Oak Brook (przedmieście Chicago).

W Polsce Lion’s Club z siedzibą w Poznaniu powstał w 1991 r. na bazie 12 klubów, z których pierwszy LC Poznań Polska powstał w 1989 r. w Poznaniu. Okręg zrzesza aktualnie 1240 członków w 53 klubach i 200 Leo w 10 klubach młodzieżowych.

Zakres działalności klubów jest bardzo szeroki i obejmuje, m.in. opiekę nad niewidomymi, upośledzonymi, diabetykami, dziećmi niedorozwiniętymi i kalekami, uzdolnioną ,młodzież, Domami Dziecka, Domami Samotnej Matki. Organizuje, m.in.: akcje pomocy ofiarom kataklizmów, np. trzęsienia ziemi na Haiti; wspiera dzieci syberyjskie czy pomaga zorganizować takie wyprawy, jak ta polskich lekarzy na Saharę.

Sight First II  jest największym programem, realizowanym przez Lion’s Clubs International na świecie - budżet tego programu szacowany jest na ok. 200 mln US$. W jego ramach członkowie klubu na wszystkich kontynentach pomagają niewidomym i niedowidzącym, fundując specjalistyczne ośrodki leczenia chorób oczu, finansując operacje i badania wzroku, dostarczając okulary, lekarstwa, specjalnie skonstruowany sprzęt (np. komputery), książki, pomoce dydaktyczne

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH