Polscy lekarze czują się szczęśliwi? Znakomita większość tak 81 proc. lekarzy w Polsce deklaruje, że są szczęśliwi wykonując swoją pracę. Fot. Fotolia

81 proc. lekarzy w Polsce deklaruje, że są szczęśliwi wykonując swoją pracę. Decydują o tym głównie rozwój personalny (27 proc.) oraz wynagrodzenie (22 proc.) - wynika z międzynarodowego raportu ''Szczęśliwy lekarz 2017''.

Czynniki, które zdaniem ankietowanych lekarzy mają moc sprawczą czynienia ich szczęśliwymi, to także: pomoc innym (18 proc.), uznanie (11 proc.) i kontakt z ludźmi (9 proc.).

W tzw. top pięć specjalizacji lekarskich, których przedstawiciele określają się jako najszczęśliwsi, znalazły się: ginekologia, stomatologia, psychiatria, ortopedia oraz kardiologia.

Według badania przeprowadzonego w sześciu krajach, w których są obecne platformy DocPlanner (m.in. znanylekarz.pl), w Polsce pierwsze miejsce wśród źródeł satysfakcji wynikających z relacji pacjent - lekarz zajmują ex aequo: polecanie przez innych pacjentów (71 proc.) oraz wierni i zadowoleni pacjenci (71 proc.). Równie ważna jest pomoc tym, którzy tego potrzebują - 66 proc. Cieszy lekarzy też pozytywna opinia o nich na profilach internetowych (46 proc.) oraz podziękowanie od pacjenta (45 proc.).

Zawodowa duma
Joanna Frydrych, współreżyserka serialu dokumentalnego ''Młodzi lekarze'', którego drugą serię pokazuje właśnie TVP1, w trakcie jego realizacji z ekipą telewizyjną towarzyszyła w pracy kardiochirurgowi, dwóm lekarzom rodzinnym, internistce, pediatrze, kardiologowi inwazyjnemu i chirurg dziecięcej.

- Miałam możliwość obserwować ich z bliska i najkrócej mogę powiedzieć o nich: zakochani w swojej pracy. Wszyscy są na początku swojej lekarskiej drogi, dlatego w oczy rzuca się przede wszystkim wielki entuzjazm do pracy. Młodzi lekarze są bardzo dumni z zawodu jaki wykonują. Do zawodowych obowiązków podchodzą z dużym zaangażowaniem, z pasją. Pacjentów traktują z wielkim szacunkiem i dużą troskliwością. Aż by się chciało, żeby ten stan trwał wiecznie… - mówi Joanna Frydrych.

Tomasz Sobierajski, socjolog, trener personalny, mający ponad 13-letnie doświadczenie w szkoleniu lekarzy z zakresu komunikacji interpersonalnej i profesjonalizacji relacji lekarz-pacjent, mówi, że przedstawione wyniki badań nie są dla niego zaskoczeniem. Zwraca uwagę, że na co dzień o pracy lekarzy słyszymy głównie złe rzeczy.

- Bo takie lepiej się sprzedają. Zbyt rzadko mówimy o codziennej, wspaniałej pracy lekarzy ratującej nasze zdrowie i życie - przekonuje.

Lekarz też człowiek
W swojej książce ''33 czytanki o komunikacji, czyli jak być dobrym lekarzem i nie zwariować'' zwraca uwagę, że pacjentom słabości są odpuszczane, lekarzom praktycznie nigdy. Jeśli lekarz popełnia błąd, raczej nie ujdzie im to na sucho. Z kolei jeśli robi coś dobrego, zostanie to uznane za normę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH