Ponad milion charytatywnych SMS-ów, tysiące darowizn i pół miliona złotych zebranych przez uczniów w całej Polsce to rezultat kampanii UNICEF Na ratunek dzieciom w Kongo - poinformowała dziś (26 lutego) Karolina Czekaj z UNICEF Polska.

Całkowity dochód z kampanii zostanie przekazany do biura UNICEF w Demokratycznej Republice Konga, które kupi i dostarczy niezbędne lekarstwa, szczepionki, żywność terapeutyczną, a także sfinansuje zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia szczepień, takiego jak lodówki do przechowywania szczepionek, strzykawki i środki opatrunkowe.

Kampania „Na ratunek dzieciom w Kongo" rozpoczęła się w listopadzie ub. r. Jej celem było zebranie funduszy na program ratowania zdrowia i życia najmłodszych mieszkańców wschodniego Konga. Akcja UNICEF była odpowiedzią na największy od czasów II wojny światowej kryzys humanitarny: co roku umiera w Kongo pół miliona dzieci - z głodu, na biegunkę, odrę, gruźlicę.

Organizatorzy zwracają uwagę, że kampanię z ogromnym zaangażowaniem wsparły polskie dzieci. W akcji skierowanej do uczniów wzięło udział ponad 700 przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z całej Polski.

- Dzieci i młodzież z ogromnym zapałem i determinacją wyszły poza szkolne mury i włączyły do akcji również lokalną społeczność. Uczniowie zorganizowali lekcje tematyczne, teatrzyki, aukcje, loterie, konkursy i apele. Udało im się zebrać ponad 460 tys. zł - podkreśla Karolina Czekaj.

Ci, którzy nadal chcą pomóc dzieciom w Kongu, mogą przekazywać środki na specjalne konto UNICEF: 82 1020 1013 0000 0802 0121 0046.

W ciągu ostatnich lat w Kongu zginęło ponad 5 mln osób, od 2006 r. przesiedlonych zostało ponad milion ludzi, każdego dnia przybywa nowych ofiar przemocy, głodu i chorób. Zniszczone zostały wioski, nie ma szpitali ani szkół.

UNICEF zaangażowany jest w pomoc Republice Konga od blisko 40 lat. Przekazuje uchodźcom artykuły podstawowej potrzeby, zapewnia dostęp do pitnej wody, organizuje i wyposaża szkoły i szpitale, szczepi, zapewnia opiekę terapeutów. Walczy również o demobilizację dzieci zmuszanych do walk, prowadząc negocjacje z rebeliantami. Od 2004 r. udało się z uwolnić 23 tys. dzieci. UNICEF zapewnia im opiekę psychologów i pedagogów, którzy pomagają im wrócić do normalnego życia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH