Polacy ruszyli, czyli jak moda na sport pokonuje nasze lenistwo W statystykach - jeśli chodzi o ruch, aktywność fizyczną - jesteśmy mniej więcej w środku Europy. Fot. Shutterstock

Przez dziesiątki lat Polacy byli przedstawiani jako ta zbiorowość, która - w odróżnieniu od społeczeństw zachodnich - aktywności fizycznej nie przejawia. Teraz to się zmienia. Biegamy, jeździmy na rowerze, chętniej się ruszamy. Skąd ten fenomen mody na ruch?

- Jest moda na bieganie, jeżdżenie rowerem, bardzo popularne są maratony. Mamy więc dużą grupę ludzi, którzy się ruszają, ale równolegle spora część Polaków preferuje styl życia serialowego Kiepskiego. W statystykach - jeśli chodzi o aktywność fizyczną - jesteśmy mniej więcej w środku Europy, ale patrząc na archiwalne dane, ta sytuacja się poprawia - tłumaczy Rynkowi Zdrowia prof. Mirosław Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

Co mówią badania
W ostatnich latach poziom aktywności fizycznej Polaków badały m.in. GfK Polonia (2015) i Kantar Public (TNS Polska, 2016).

Oba opracowania zleciło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jak podkreśla resort, ich celem było sprawdzenie, jaka część społeczeństwa polskiego spełnia rekomendacje WHO dotyczące zalecanej dawki aktywności fizycznej pozytywnie wpływającej na zdrowie. Zgodnie z tymi zaleceniami osoby zdrowe, dorosłe (18-64 lata) powinny podejmować wysiłki umiarkowane w zakresie 150. minut tygodniowo lub intensywne (wówczas może to być 75 minut tygodniowo), ewentualnie ekwiwalent kombinacji tych dwóch rodzajów aktywności.

Analizując badanie Kantar Public "Poziom aktywności fizycznej Polaków 2016" pod kątem ilości ruchu z uwzględnieniem tego wykonywanego w czasie pracy zawodowej, wśród osób w wieku 15-69 lat nieco ponad dwie piąte - 43,6 proc., spełnia normy aktywności fizycznej WHO. Wśród ogółu Polaków w wieku 15. i więcej lat odsetek ten jest nieco mniejszy i wynosi 41,1 proc.

Gdy jednak badano ruchowe nawyki Polaków tylko w czasie wolnym, okazało się, że jedynie co piąty w wieku 15-69 lat (17,5 proc.) spełnia normy WHO dot. poziomu aktywności fizycznej i tylko nieco więcej (18,3 proc.), jeśli weźmiemy pod uwagę także regularną aktywność transportową podejmowaną m.in. na rowerze.

To rozróżnienie jest ważne z jednego podstawowego powodu. Jak wynika z raportu ISCA/Cebr (2015) pt. "Koszty ekonomiczne braku aktywności fizycznej w Europie", w przeciągu dwóch ostatnich dziesięcioleci, do roku 2014, na europejskim rynku pracy liczba zawodów wymagających mniejszej aktywności fizycznej wzrosła z 55 proc. do 67 proc., przy analogicznym spadku tych zawodów, które wiążą się z wyższą aktywnością. Jeśli ta tendencja się utrzyma, kluczowe stanie się to, jak spędzamy właśnie czas wolny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH