Polacy piją za mało wody? Fot. archiwum

Z badań TNS Polska wynika, iż Polacy piją mniej płynów niż zalecają eksperci. 43 proc. ich dziennego spożycia stanowią płyny gorące i słodzone, czysta woda jedynie 28 proc.

Wyniki badania zaprezentowano podczas zorganizowanej debaty "Woda na zdrowie!" w środę (17 czerwca) w Warszawie.

Z badania TNS Polska wynika, że statystyczny Polak w ciągu dnia wypija 1,64 litra płynów; 6 mln z nich pije jeszcze mniej - 1,20 litra. Rekomendowaną przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ilość płynów (1,6 litra dziennie dla kobiet i 2 litry dla mężczyzn) pije jedynie 41 proc. Polek i 22 proc. Polaków.

Aż 43 proc. wypijanych przez statystycznego Polaka w ciągu dnia płynów stanowią napoje gorące, najczęściej z dodatkiem cukru. Woda stanowi zaledwie 28 proc. z nich, podczas gdy eksperci zalecają, by było to 60-80 proc. Okazuje się, że Polacy spożywają więcej herbaty niż Niemcy czy Brytyjczycy.

Jedyną grupą, która pije wystarczającą ilość płynów, są dzieci - te w wieku 3-6 lat piją ich 1,33 litra, podczas gdy EFSA zaleca im spożycie 1,30 litra. Mimo to, aż 60 proc. tych napojów zawiera cukier - naturalny bądź są dosładzane.

Jak podkreśliła podczas debaty psycholożka z Centrum Zdrowia Dziecka Justyna Korzeniewska, nawyk picia wody łatwiej jest wyrobić w okresie dzieciństwa niż później. Dodała, że rodzice sami powinni dawać dzieciom przykład i pić wodę, zamiast je do tego jedynie namawiać.

- Jeżeli dziecko nie widzi takich zachowań u rodziców, nie będzie ufało, że tak należy robić. Często rodzice osiągają efekt odwrotny od zamierzonego, bo indukują dziecku taki przekaz: "ty jesteś mały, jeszcze rośniesz, więc musisz pić wodę, jeść warzywa i owoce". Dziecko zaczyna więc postrzegać niepicie wody, niejedzenie owoców i warzyw jako coś, co je nobilituje, jako symbol dorosłości - powiedziała.

Także prof. Janusz Książyk z Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci ocenił, że do picia wody łatwiej jest zachęcić młodsze dzieci niż nastolatki, które ulegają niezdrowym modom, przez co piją napoje słodzone, w tym tzw. energetyki, które są szkodliwe dla organizmu młodego człowieka.

Prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka podkreśliła z kolei, że o zalecanym dziennym spożyciu płynów powinny pamiętać szczególnie kobiety w ciąży i karmiące. W przypadku tych pierwszych jest ono bowiem o 300 ml większe, a drugich - nawet o 600-800 ml. Zaznaczyła, że woda, którą powinny pić, powinna być niskozmineralizowana i niskosodowa oraz zawierać możliwie niewielkie ilości siarki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH