PAP/Rynek Zdrowia | 31-10-2008 09:32

Polacy o swoim zdrowiu - wyniki sondażu Europe Health 2008

- Problemy ze wzrokiem - (57 proc.), nadciśnienie tętnicze (56 proc.) oraz nadwaga lub otyłość (47 proc.) to główne dolegliwości, na które cierpią Polacy - wynika z europejskiego sondażu na temat zdrowia Europe Health 2008. Badaniem Europe Heath (trzecia edycja), którego organizatorem jest miesięcznik Reader's Digest, objęto 20 tys. 357 respondentów z 11 krajów: Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Holandia, Polska, Portugalia, Rosja, Szwajcaria, Wielka Brytania. W Polsce w badaniu uczestniczyło 1008 respondentów w okresie od czerwca do sierpnia tego roku.


Europejczycy najczęściej borykają się z nadciśnieniem tętniczym (42 proc.), problemami ze wzrokiem i nadwagą (po 38 proc.). Mają problem także z wysokim poziomem cholesterolu (35 proc.) i cierpią na stres (31 proc.). Co trzeci badany zmaga się z bezsennością lub zaburzeniami snu. Za najzdrowszych uważają się Szwajcarzy i Belgowie. Najmniej ze swojego stanu zdrowia zadowoleni są Rosjani


Znaczna część badanych Polaków dotknięta jest chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak stres (41 proc.) i bezsenność, zaburzenia snu (36 proc.) lub depresja (22 proc.). Ponad jedna trzecia (34 proc.) badanych Polaków cierpi na zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Problemy ze słuchem ma 29 proc. polskich respondentów, a 24 proc. ma problem z zaparciami (częściej niż średnia europejska). Co piąty badany miał problemy z pamięcią, a 20 proc. badanych Polaków choruje na cukrzycę.

Polacy rzadko deklarowali, że zmagają się z zaburzeniami sprawności seksualnej (9 proc.), z menopauzą (14 proc.) i nietrzymaniem moczu (15 proc.). Stosunkowo rzadko też cierpią z powodu osteoporozy (17 proc.).

Głównym źródłem informacji o zdrowiu jest lekarz – wskazało tak 88 proc. badanych Europejczyków. Również dla Polaków głównym źródłem informacji na ten temat jest lekarz (91 proc.)

Widoczna jest różnica dotycząca troski o własne zdrowie, jeśli chodzi o Polaków i respondentów z innych krajów; średnia dla Polaków - to 65 proc., a średnia dla 11 krajów Europy - 38 proc.

Spośród badanych Europejczyków 3 proc. wyjeżdżało za granicę w celu leczenia. Najczęściej byli to Szwajcarzy (8 proc.). Wyjazd taki w przyszłości rozważyłoby 26 proc. badanych Europejczyków, oraz 42 proc. badanych Polaków. Ta część badanych wykazywała przekonanie, że z zagranicznych placówkach wyższa jest jakość opieki medycznej i krótszy czas oczekiwania na zabieg.

Na nadciśnienie tętnicze choruje 65 proc. Rosjan. Polacy, Czesi i dodatkowo Finowie oraz Niemcy najczęściej cierpią na nadwagę - średnio 45-47 proc. badanych w tych krajach. Francuzi najczęściej skarżą się na problemy ze wzrokiem (57 proc.), Belgowie – na wysoki poziom cholesterolu (42 proc.). Wśród Finów występują zaburzenia snu (41 proc.), częściej niż inne narodowości przyznają się oni także do zaburzeń seksualnych (11 proc.).

Osteoporoza jest dolegliwością dla 22 proc. badanych Portugalczyków i 6 proc. Brytyjczyków. Zaburzenia seksualne są dolegliwością występującą u Europejczyków najrzadziej, wskazało na nie zaledwie 8 proc. mieszkańców naszego kontynentu.