Podręcznik: jak lekarz z pacjentem o zaleceniach terapeutycznych FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Właściwie sformułowane pytania o powody przestrzegania zaleceń terapeutycznych powinny pozwolić pacjentowi wyjść z twarzą nawet wówczas, gdy w rzeczywistości nie całkiem stosował się do tych zaleceń. Inaczej nie będzie prawidłowej współpracy z lekarzem.

Często niedocenianą metodą oceny przestrzegania zaleceń terapeutycznych jest wywiad lekarski. Oczywistym ograniczeniem tej metody jest to, że potrafi ona ujawnić jedynie te przypadki niesystematycznego leczenia, których pacjent jest sam świadomy.

Nie jest natomiast w stanie wyjawić nieświadomego nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych, czyli na przykład tych przypadków, które wynikają z zapomnienia.

- Nie zmienia to faktu, że wywiad lekarski jest metodą skriningu nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych powszechnie dostępną, prostą i niegenerującą nadmiernych nakładów ani po stronie czasu pracy lekarza, ani finansów - ocenia Przemysław Kardas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jeden z autorów wydanego właśnie podręcznika "Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych. Od przyczyn do praktycznych rozwiązań".

Pacjent może jednak nie chcieć udzielić prawdziwej odpowiedzi, jeśli ta stawia go w złym świetle lub stwarza ryzyko innych negatywnych konsekwencji, na przykład zerwania więzi z lekarzem.

Jeśli pacjent jest przekonany, że wszyscy chorzy stosują się do otrzymanych zaleceń i tylko jemu to się nie udało, to raczej się do tego nie przyzna. Jeżeli uważa, że przyznanie się do niepełnej realizacji zaleceń lekarza spowoduje, że ten przestanie się nim interesować, wówczas także może nie powiedzieć prawdy.

Z tego powodu niepraktyczne są pytania sformułowane np. w ten sposób: "Czy stosował pan leki według moich wskazówek"?, a zwłaszcza: "Czy na pewno stosował pan leki dokładnie według moich wskazówek"?

- Tę samą treść można zawrzeć w formie, która dla wielu pacjentów będzie łatwiejsza do zaakceptowania, na przykład: "Czy nic nie stanęło pani/panu na przeszkodzie w przyjmowaniu leków zgodnie z ustalonym przez nas poprzednim schematem"? - przekonuje Przemysław Kardas.

Tak sformułowane pytania pozwolą pacjentowi wyjść z twarzą nawet wówczas, gdy w rzeczywistości nie całkiem stosował się do zaleceń. Co więcej, skupienie się na przyczynach tego zjawiska może być doskonałym punktem wyjścia do podjęcia działań zmierzających do poprawy systematyczności leczenia.

Gdy odpowiedź pacjenta wskaże na trudne do połknięcia duże tabletki, być może uda się znaleźć alternatywny lek o przyjaźniejszej dla pacjenta formie.

Podręcznik jest kolejnym projektem Naukowej Fundacji Polpharmy w zakresie wspierania programów przestrzegania zaleceń terapeutycznych. Patronat nad wydaniem objęli: Polskie Towarzystwo Farmakologiczne, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH