Podpisano Pakt Społeczny Przeciw Dopalaczom; rusza kampania społeczna Podpisano Pakt Społeczny Przeciw Dopalaczom. Fot. archiwum

Pakt Społeczny Przeciw Dopalaczom, podpisany w środę (29 lipca) w Warszawie, ma skoordynować działania różnych instytucji i organizacji prowadzone w walce z tymi substancjami. Rusza też kampania, która będzie mówić o zagrożeniach związanych z zażywaniem dopalaczy.

Treść paktu brzmi: "Jesteśmy przeciw - dopalaczowym zbrodniom. Jesteśmy za - życiem wolnym od narkotyków. Dołącz do nas i powiedz innym: dopalacze kradną życie! Działaj! Twórz! Żyj!".

W siedzibie MSW dokument podpisali m.in. premier Ewa Kopacz, minister zdrowia Marian Zembala, minister sprawiedliwości Borys Budka, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, a także przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, w tym Związku Harcerstwa Polskiego i Monaru.

W swoim wystąpieniu przed podpisaniem paktu premier podkreślała, że młodzi muszą "wiedzieć i rozumieć, że dopalacze to coś, co grozi ich życiu i zdrowiu, to coś, co rujnuje ich życie na przyszłość". Dlatego - mówiła - ważne jest uświadamianie młodym ludziom zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy, a nie wprowadzanie nakazów czy zakazów.

Kopacz zapewniła, że służby będą zwalczały dystrybutorów dopalaczy. - Moje służby będą pracować bardzo zdecydowanie i będą to robić każdego dnia i każdej godziny - zapowiedziała. Przypomniała, że po fali zatruć dopalaczami zatrzymano 170 osób i zabezpieczono 80 kg tych substancji.

Jak podkreśliła premier, dopalacze to nie tylko problem Polski. Zapewniła, że chce, by "pakt społeczny, który rodzi się dzisiaj u nas, w Polsce, został przeniesiony za granicę", a współpraca w zwalczaniu dopalaczy została zwiększona; aby tak się stało, premier zamierza zabiegać o to na poziomie Rady Europejskiej.

Szefową rządu wsparł rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Mówił, że nie wystarczy kierować działań do konkretnej grupy, ale trzeba zaprosić ją do działania. - Młodzi ludzie sami powinni zachęcać rówieśników do mówienia stop dopalaczom - podkreślił.

Na spotkaniu pokazano nagranie z przesłaniem Jerzego Owsiaka, który przekonywał w nim m.in., że dopalacze kradną życie, nie tylko w Polsce. 

Szefowa MSW zapowiedziała, że raz w miesiącu instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, media, środowiska naukowe i młodzież będą spotykać się, by wspólnie monitorować wszystkie prowadzone działania, definiować nowe problemy i szukać najlepszych rozwiązań w walce z dopalaczami. Podkreśliła, że zaproszenie na te spotkania jest otwarte dla każdego.

Piotrowska podziękowała za wszystkie inicjatywy profilaktyczne, które dotychczas były realizowane przeciw dopalaczom, i zaprosiła do inicjowania nowych.

- Chcemy, aby prowadzone i planowane inicjatywy w walce z dopalaczami znalazły się na interaktywnej mapie inicjatyw społecznych. Każdy z tutaj obecnych i każdy w Polsce będzie mógł dopisać się do tej mapy i dołączyć do paktu przeciw dopalaczom - powiedziała.

Piotrowska zwróciła uwagę, że do paktu przystąpiły już media, m.in. telewizja publiczna.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH