Podlaskie: akcja "Pola nadziei" zainaugurowana

Kilkadziesiąt cebulek żonkili posadzono w środę (10 października) w Białymstoku w ramach tegorocznej inauguracji akcji na rzecz hospicjów "Pola nadziei". Ma ona popularyzować ideę opieki paliatywnej.

Akcję "Pola nadziei" przeprowadza w regionie już po raz trzeci Białostockie Hospicjum Dla Dzieci. Ponad 50 cebulek żonkili, które uznawane są za międzynarodowy symbol nadziei, posadzono w środę przed siedzibą Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Uczestniczył w tym m.in. wojewoda podlaski Maciej Żywno oraz wolontariusze, dzieci i młodzież.

Żywno zaznaczył, że akcja ma zachęcać ludzi, aby nie byli obojętni na ból. - Gdy człowieka spotyka choroba, gdy z nim i jego najbliższymi dzieje się źle, gdy w domu jest dużo cierpienia, lęku, obawy, taki człowiek i jego rodzina nie powinni zostawać sami - powiedział wojewoda. 

Koordynatorka "Pól nadziei" w Białymstoku, pielęgniarka Ewa Sadowska z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci przypomniała, że w tym roku do posadzenia jest 6 tys. cebulek żonkili. Do środy zgłosiło się 58 instytucji z województwa podlaskiego - przede wszystkim przedszkoli oraz szkół - które na swoim terenie posadzą kwiaty.

Główna część "Pól nadziei" będzie miała miejsce wiosną, kiedy żonkile zakwitną. Kwiaty będzie można kupić, a datki zostaną przeznaczone na cele charytatywne; niektóre żonkile będą rozdawane, by w ten sposób popularyzować ideę opieki hospicyjnej. - Kwitnące pole żonkili ma też przypominać przechodzącym obok ludziom, że wśród nas są osoby chore i aktywizować nas do działania na ich rzecz - powiedziała Sadowska.

Poinformowała, że w ubiegłym roku do akcji przyłączyło się blisko 90 placówek z całego regionu. Udało się zebrać ponad 91,5 tys. zł. Pieniądze zostały przeznaczone przede wszystkim na rehabilitację dla podopiecznych hospicjum, leki oraz sprzęt rehabilitacyjny.

Prowadzące akcję "Pola nadziei" Białostockie Hospicjum dla Dzieci nie jest placówką stacjonarną. Hospicjum tworzy zespół lekarzy, pielęgniarek, specjalistów, którzy dojeżdżają do chorych dzieci przebywających w domach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH