Podkarpackie: w Tuszowie Narodowym powstanie dzienny dom pomocy Podopieczni placówki będą mogli korzystać m.in. z rehabilitacji Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ponad 4,6 mln zł kosztować będzie stworzenie dziennego domu pomocy w Tuszowie Narodowym. Z ośrodka korzystać będzie mogło codziennie 15 osób. W ramach projektu świadczone będą też usługi opiekuńcze oraz sąsiedzkie. Placówka ma zostać otwarta w czerwcu 2018 r.

We wtorek w Rzeszowie podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy, który odpowiada za realizację części RPO i władzami gminy Tuszów Narodowy.

Jak poinformował PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, trwa już adaptacja pomieszczeń na potrzeby domu. - Do maja 2018 r. potrwa wyposażenie pomieszczeń oraz zagospodarowanie terenów zielonych i utworzenie siłowni zewnętrznej - dodał.

Dzienny dom pomocy przeznaczony będzie dla 15 osób niesamodzielnych, które będą mogły korzystać z placówki przez 5 dni w tygodniu od godziny 8 do 16.

W ramach projektu kolejnych 20 osób będzie mogło korzystać z usług opiekuńczych, które świadczone będą w miejscu ich zamieszkania. Jak tłumaczy Czop, będzie to pomoc "w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych takich jak opieka higieniczna, pielęgnacja zalecona przez lekarza czy zapewnienie kontaktu z otoczeniem". - Świadczone będą też usługi typowo opiekuńcze w tym pielęgnacja oraz rehabilitacja - zaznaczył.

Projekt zakłada także pomoc 35 osobom, które będą korzystały z usługi sąsiedzkiej oraz teleopieki.

- Sąsiedzkie usługi opiekuńcze to rozwiązanie, dzięki któremu osoby niesamodzielne mogą korzystać z pomocy świadczonej przez osoby blisko zamieszkujące. Usługi te obejmują wspieranie osoby niesamodzielnej i pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach domowych i życiowych - wskazywał dyrektor WUP.

Natomiast w ramach teleopieki planowany jest zakup opasek życia, czujek czadu i dymu oraz telefonu wraz ze specjalną aplikacją.

Stworzenie domu pomocy w Tuszowie Narodowym dofinansowane zostało z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podkarpackiego. W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH