Na Podkarpaciu ludzie żyją najdłużej w Polsce - wynika z raportu GUS. Powodem ich długowieczności jest czyste środowisko i zdrowy styl życia.

Przeciętny mieszkaniec Podkarpacia żyje średnio nieco ponad 73 lata. To najlepszy wynik w Polsce, gdzie przeciętna długość życia mężczyzny wynosi 71,3 lat. Dłużej niż przeciętna Polka, ale już tylko o rok, żyje również mieszkanka Podkarpacia – ponad 81 lat.

– Badania dowodzą, że decydujący wpływ na długość życia ma nie genetyka i służba zdrowia, ale środowisko i styl życia – tłumaczy Mariusz Małecki, lekarz rodzinny z Rzeszowa. – Nasz region stopniowo się zmienia, ale wciąż ma mocno rolniczy charakter. Sporo ludzi mieszka na wsi, odżywia się niskoprzetworzoną żywnością, nie unika ruchu.

Raport GUS przypomina, że w porównaniu z początkiem lat 50. ubiegłego stulecia, przeciętna Polka żyje 18 lat dłużej, a mężczyzna – 15 lat dłużej.

Najkrótsza w Polsce średnia długość życia jest w województwie łódzkim, dla mężczyzn wynosi 69,1 lat - to aż o 4 lata mniej od wspomnianego Podkarpacia. Dla kobiet z województwa łódzkiego wynosi 78,9 lat.

Najdłużej żyją mieszkanki województwa podkarpackiego i podlaskiego – powyżej 81 lat. Wieku co najmniej 80 lat dożywają także kobiety mieszkające w województwie małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim i opolskim.

„Mimo pozytywnych zmian w wydłużaniu przeciętnego trwania życia, Polska nadal wypada niekorzystnie na tle czołówki krajów europejskich” – piszą autorzy raportu. „Wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat: mężczyzn o ok. 8 lat, kobiet o 4-5 lat. Najdłużej żyją mężczyźni w Islandii (79,6 lat) i Szwajcarii (79,5), najkrócej w Rosji (niespełna 61 lat)”.

Wśród Europejek za długowieczne można uznać: Szwajcarki, Francuzki, Hiszpanki i Włoszki. Przeciętne trwanie ich życia przekracza 84 lata. Najkrócej w Europie żyją Mołdawianki, Rosjanki i Ukrainki – poniżej 74 lat. Wś Podobał się artykuł? Podziel się!

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH