Podkarpacie przygotowane na ewentualne przyjęcie Ukraińców

Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska zapewniła, że województwo podkarpackie jest przygotowane pod względem infrastruktury i logistyki na przyjęcie Ukraińców, którzy mogliby przekraczać granicę.

- Mamy przygotowaną całą infrastrukturę i logistykę na przyjęcie osób poszkodowanych, rannych, potrzebujących pomocy oraz osób, które chciałyby starać się o status uchodźcy - mówiła wojewoda na środowym briefingu.

Zaznaczyła, że na terenie województwa wytypowanych zostało 6 szpitali do hospitalizacji Ukraińców, którzy potrzebowaliby pomocy medycznej, i dwa punkty zborne, w którym osoby te mogłyby zostać tymczasowo zakwaterowane. Przygotowano punkty do zakwaterowania matek z dziećmi, kobiet i mężczyzn. Jak podkreśliła wojewoda, ze względu na bezpieczeństwo nie wskazuje konkretnych placówek.

Zdementowała ponadto wcześniejsze informacje podane mediom przez członka zarządu województwa Tadeusza Piórę, który mówił, że trzy szpitale podległe samorządowi województwa podkarpackiego są gotowe na przyjęcie chorych lub poszkodowanych z Ukrainy.

Chomycz-Śmigielska wyjaśniła, że "w tego typu sytuacjach urząd marszałkowski nie jest kompetentnym organem do prowadzenia jakiejkolwiek akcji pomocowej" i wskazywania, w których szpitalach będzie ewentualnie udzielana pomoc Ukraińcom. Dodała, że jedynym organem kompetentnym w takich sytuacjach jest wojewoda.

Zaznaczyła też, że wskazane przez Piórę placówki to nie te same, które wytypował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie podkarpackim. Odniosła się też do informacji Pióry, jakoby karetki pogotowia miały przewozić pacjentów do szpitali lub między szpitalami.

- Absolutnie pogotowie ratunkowe i karetki państwowego systemu ratownictwa medycznego nie będą wykorzystywane () do przewożenia osób rannych i poszkodowanych między szpitalami - zaznaczyła.

Podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda zapewniła, że wszystkie służby są gotowe do podjęcia działań. Podkreśliła jednocześnie, że procedury i infrastruktura zostały przygotowane na sytuację, gdyby doszło do masowego przekraczania przez Ukraińców granicy. Dodała jednocześnie, że na chwilę obecną nic takiego się nie dzieje. Sytuacja w regionie - jej zdaniem - jest pod kontrolą i "nie ma eskalacji zjawisk negatywnych".

W ostatnim tygodniu przejścia graniczne w regionie przekroczyło jedynie 6 osób, które potrzebowały pomocy medycznej. Wojewoda przypomniała, że przy pojedynczych przekroczeniach granicy Ukraińcy mają wizy, w związku z tym mogą sami wybrać dowolny szpital.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH