Szpitale na skutek decyzji Poczty Polskiej nie mogą w weekend wysłać telegramu. Co więcej, jeśli już chcą to uczynić w tygodniu, muszą przygotować się na spore wydatki.

Zbigniew Baranowski, rzecznik centrali Poczty Polskiej, mówi, że poczta zrezygnowała z dostarczania telegramów w weekendy z przyczyn ekonomicznych. Było to nieopłacalne.

- Nasi klienci to firmy windykacyjne, czasami szpitale i sanatoria. Dokładnie przeanalizowaliśmy koszty i wyszło, że telegramów w sobotę i niedzielę nadaje się rocznie tylko 50 - wyjaśnia Baranowski. Co ciekawe, liczba wszystkich dostarczanych telegramów rośnie. W 2006 r. było ich 311 tys., a dwa lata później już 430 tys.

Cena dostarczenia wiadomości wzrosła po raz pierwszy od 2002 r.

- Teraz urozmaiciliśmy naszą ofertę. Dostarczenie telegramu w ciągu sześciu godzin kosztuje 35 zł, w ciągu ośmiu - 22 zł, a do 36 godzin już 13 zł - wylicza Baranowski.

Jak można poinformować rodzinę pacjenta, który trafi do szpitala np. w piątek wieczorem w krytycznym stanie? Baranowski proponuje skorzystać z usługi kurierskiej za 20 zł na terenie miasta albo około 45 zł poza nim.

Dla jednych taka decyzja Poczty Polskiej jest problemem, dla innych nie. Przykładowo z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach rocznie wysyła się ponad tysiąc telegramów. Jan Gierada, dyrektor WSzZ nie kryjąc rozczarowania zauważa, że nikt tej decyzji z placówkami nie konsultował.

Żyjąc w społeczeństwie informacyjnym, potrafimy komunikować się na wiele sposobów. Tyle, że z niektórych z nich, jak telefonu komórkowego czy e-maila - w nagłych wypadkach - nie zawsze można skorzystać. I jak przyznają zwolennicy telegramów, to właśnie ta forma jest jedynym możliwym kanałem komunikacji z rodziną.

Ale pojawiają się też głosy, które przekonują, że telegramy to obecnie przeżytek.

- Z rodzinami zazwyczaj kontaktujemy się telefonicznie,  nie zdarzyło się nam, abyśmy stanęli w sytuacji braku możliwości kontaktu z członkiem rodziny, czy opiekunem. Telegramy to już przeżytek, nawet w tygodniu ich nie wysyłamy mówi portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Twardowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. – Wiadomo - gdyby doszło do sytuacji, że każda inna droga komunikacji zawiodła, wówczas skorzystalibyśmy z usług firmy kurierskiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH