Pochówek dzieci martwo urodzonych: jak godnie przygotować takie pożegnania

W Bielsku Podlaskim postanowiono przed Dniem Wszystkich Świętych pochować na cmentarzu parafialnym ciała dzieci martwo urodzonych, których bliscy nie zdecydowali się na organizację pogrzebu. Ceremonia jest inicjatywą SP ZOZ w tym mieście.

– Śmierć dziecka to olbrzymia strata. Szok po takim wydarzeniu utrzymuje się przez długi czas. Wiemy, że część rodzin nie jest w stanie w takiej sytuacji zająć się przygotowaniem pogrzebu. Nasz szpital postanowił im w tym pomóc – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Brzostek, ordynator oddziału ginekologicznego w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Bielski szpital skorzystał z doświadczenia Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie, który od dłuższego czasu organizuje takie pogrzeby.

Godny pochówek
– W statystykach szpitalnych urodzenie dziecka przed 22. tygodniem ciąży jest traktowane jako poronienie. Jednak i takie szczątki muszą być traktowane z szacunkiem i należy im się godny pochówek  – przekazuje nam Hanna Kulczyka, położna oddziałowa ze Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Dziecko należy umyć, oznakować przez założenie na rączki identyfikatorów. W przypadku małych dzieci identyfikator umieszczany jest w rożku z chusty chirurgicznej, w którym układa się ciało. Szpital, w sytuacji pozostawienia takich szczątków przez rodzinę, jest zobowiązany do przekazania ich do pochówku odpowiednim instytucjom. Najczęściej robi to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Personel szpitala w Bielsku Podlaskim przeszedł odpowiednie szkolenie, zarówno w zakresie znajomości procedur pochówku martwo urodzonych dzieci, jak i udzielania wsparcia rodzinom. W placówce otwarto także małe prosektorium, w którym są przechowywane zwłoki czekające na pochówek. W załatwieniu procedur formalno-prawnych pomógł lokalny Urząd Stanu Cywilnego.

Przydatny rejestr
Szpitale rzadko podejmują się organizacji takich pogrzebów.

Jak mówi Alina Kuźmina, rzecznik Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, tam rodzice przeważnie decydują się na samodzielne zorganizowanie pochówku.

– W pozostałych przypadkach, jeżeli rodzice nie są zainteresowani odbiorem ciała, jest ono przekazywane do celów naukowych Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. W jego gestii leży również organizacja stosownego pochówku po zakończonych badaniach – wyjaśnia rzecznik.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH