Poborowi skarżą się, gdy nie dostają kategorii A Do wojska marsz, ale tylko zdrowi.

O ile kiedyś poborowi chwalili się przed komisjami wojskowymi dolegliwościami, o tyle obecnie mężczyźni wzywani do kwalifikacji wojskowej raczej je ukrywają. Starają się o jak najwyższą kategorię zdrowia.

Gdy bezrobocie sięga w Polsce 13 proc., młodzież bez doświadczenia zawodowego ma niewielkie szanse na rynku pracy. Jedyna droga, żeby uniknąć bezrobocia widzie przez komisje wojskowe, z których większość zakończyła już przeprowadzanie kwalifikacji wojskowej. W pozostałych, zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, komisje mają jeszcze pracować do piątku (30 kwietnia).

Do kwalifikacji, która po wprowadzeniu armii zawodowej zastąpiła pobór, wzywani są głównie 19-letni mężczyźni. W jej trakcie komisja lekarska orzeka o ich przydatności dla wojska na wypadek wojny i przydziela osobie kwalifikowanej kategorię wojskową. Członkowie komisji podkreślają, że zgłaszające się osoby starają się uzyskać najwyższą kategorię zdrowia. Wtedy łatwiej dostać im się również do pracy w policji.

Dziennik Gazeta Prawna przytacza wypowiedź Roberta Łukaszewicz, sekretarza Dolnośląskiej Wojewódzkiej Odwoławczej Komisji Lekarskiej. Twierdzi on, że w tym roku Komisja Odwoławcza miała aż kilkanaście odwołań od orzeczeń lekarskich ustalających kategorię zdrowia z żądaniem jej zmiany na najwyższą, tj. A.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH