Płock: kilka ośrodków chce przeprowadzić badania DNA szczątków Piastów Naukowcy będą badać genom pogrzebanych w Płocku Piastów. Fot. archiwum

Kilka ośrodków naukowych chciałoby przeprowadzić badania DNA szczątków książąt, w tym średniowiecznych władców Polski Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, którzy spoczywają w katedrze w Płocku. Biskup płocki Piotr Libera nie wyklucza takiej możliwości.

W czwartek w płockim Muzeum Diecezjalnym odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona trwającej od 2015 r. konserwacji Kaplicy Królewskiej płockiej bazyliki, gdzie pochowanych jest kilkunastu książąt mazowieckich - to największa nekropolia Piastów.

- Kilka ośrodków, instytutów naukowych zwróciło się do mnie z prośbą o możliwość zbadania szczątków książąt pochowanych w Kaplicy Królewskiej metodą DNA pod kątem pochodzenia genomu pogrzebanych tu Piastów. To sprawa bardzo poważna, bardzo delikatna również. Są to bowiem szczątki ludzkie, szczątki władców Polski - powiedział PAP bp Libera.

Jak zaznaczył, powołany przez niego zespół naukowy pod przewodnictwem historyka, mediewisty prof. Henryka Samsonowicza, ustalił, iż przed ewentualnymi badaniami szczątków Piastów należy zakończyć prowadzoną renowację Kaplicy Królewskiej. W radzie zasiadają m.in. ks. prof. dr hab. Michał Grzybowski - wykładowca płockiego Wyższego Seminarium Duchownego i dr Wojciech Brzeziński - dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

- Spotkaliśmy się kilka razy. To, co zostało wypracowane polegałoby na tym, że najpierw musimy dokończyć odnowienie Kaplicy Królewskiej. Chodzi o to, żeby badania DNA, których nie wykluczam, były wkomponowane w całość renowacji Kaplicy Królewskiej. Ponieważ te prace jeszcze trwają, więc na tym etapie trudno jest ocenić, jak będzie dalej. Ale ja jestem oczywiście otwarty, żeby przekazać próbki do badań DNA. Kiedy to nastąpi, trudno mi w tym momencie powiedzieć - podkreślił bp Libera.

Prace konserwatorskie w Kaplicy Królewskiej płockiej katedry prowadzone są dzięki finansowemu wsparciu PERN. Na ten cel spółka ta, zarządzająca siecią rurociągów naftowych w kraju, która ma swą siedzibę właśnie w Płocku, przekazała 400 tys. zł.

- W Polsce, w naszym kraju, gdzie przetoczyło się tyle frontów, tyle wojen, tyle nieszczęść, powinniśmy dbać ze szczególną troską o to, co nam zostało. To jest dziedzictwo, które musi być szczególnie chronione. Mamy obowiązek, żeby je przekazać naszym następcom w stanie niepogorszonym, a jeżeli to tylko możliwe, znacznie polepszonym. To jest zaszczyt, że możemy razem w tym uczestniczyć - powiedział w trakcie sesji Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, któremu podlega PERN.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH