O tym, że osoby chore na celiakię i żyjące na diecie bezglutenowej nie chcą i nie powinny być wyłączone z pełnego uczestnictwa w Eucharystii, dyskutowano 3 grudnia w Płocku, z udziałem przedstawicielek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
 


W mieście tym stowarzyszenie zainaugurowało ogólnopolską akcję, która ma zwrócić uwagę duszpasterzy na problemy wiernych ze schorzeniami związanymi z żywieniem.

Podczas spotkania w Wyższym Seminarium Duchownym Paulina Sabak-Huzior z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej przypomniała, że w 2009 r. Episkopat Polski wydał notę dotyczącą udzielania Komunii św. osobom chorym na celiakię. Odtąd osoby te mogą przyjmować Komunię św. nie tylko pod postacią wina, ale także pod postacią hostii niskoglutenowych, wypieczonych zgodnie ze wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary.

Mimo tego do stowarzyszenia wciąż zwracają się osoby, które mają problem z przekonaniem swoich proboszczów, że mogą oni udzielać chorym takiej Komunii. "Czasami trudno bowiem przekonać swojego proboszcza, żeby kupował niskoglutenowe komunikanty”.

Księża mogą skorzystać z dwóch sposobów udzielania takiej Komunii św. W pierwszym przypadku osoba chora może przed Mszą św. uprzedzić księdza, że chce przyjąć komunikant niskoglutenowy. W drugim - w kościele na stałe znajdują się konsekrowane komunikanty niskoglutenowe.

Duchowni z diecezji płockiej zaznaczali, że w pewnej liczbie parafii wierni otrzymują już komunikanty niskoglutenowe, a ponadto można je kupić w diecezjalnej hurtowi "Sacerdos” w Płocku.

Więcej: www.niedziela.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH