O zapłodnienie in vitro, antykoncepcję czy też przerywanie ciąży zapytają ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego mieszkańców diecezji płockiej. Badania mają dać odpowiedź, jak religijni są mieszkańcy regionu.

Ankieta składa się z 80 pytań ułożonych przez pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, którego szefem jest ks. prof. Witold Zdaniewicz. Ankieterzy będą prosili np. o wymienienie sakramentów świętych. Zadadzą pytanie, czym dla konkretnej osoby jest bierzmowanie. Poproszą o wymienienie ewangelistów.

Ale będą też pytania trudniejsze - z prośbą o opinię na temat konkubinatu, współżycia przed ślubem kościelnym, zdrady małżeńskiej, rozwodu, środków antykoncepcyjnych, przerywania ciąży, eutanazji, zapłodnienia in vitro czy przeszczepów.

Z ok. 800 tys. mieszkańców diecezji płockiej do badań wytypowano 600 osób, których odwiedzi ok. 50 ankieterów z Głównego Urzędu Statystycznego. Wynajęło ich Polskie Towarzystwo Statystyczne, któremu z kolei badanie zlecił wspomniany instytut kościelny.

W lipcu wyniki ogólnopolskich badań religijności ogłosił Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pokazały one, że rozwód za niedopuszczalny uznawało w 1998 r. 43 proc. Polaków, a obecnie - 51 proc. Z kolei in vitro za dopuszczalną metodę uważa 32 proc. Polaków, a za niedopuszczalną - 38 proc. Natomiast liczba deklarujących się jako głęboko wierzący i wierzący spadła z 86 do 81 proc.

Wiesław Łagodziński, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego wyjaśnia, że nikt nikogo nie zmusza do udziału w tej ankiecie. Można odmówić i podziękować ankieterowi. Ale z drugiej strony, jego zdaniem, warto odpowiadać na trudne pytania. Badania mają charakter anonimowy i poufny. A jej twórcy proszą o szczere i zgodne z sumieniem odpowiedzi na pytania stawiane przez ankieterów.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH