Trzydniowe dni skupienia dla pielęgniarek zakonnych rozpoczęły się dziś (9 września) na Jasnej Górze. Temat przewodni: opieka paliatywno-hospicyjna oraz szczególna rola osób duchownych w kontakcie z osobami w terminalnym stadium choroby i ich rodzinami.

Takie spotkania organizuje co roku Komisja Służb Medycznych przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Siostra Justyna (od 16 lat w Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety III Zakonu św. Franciszka w Cieszynie) pielęgniarką jest od 2001 r. Wcześniej przez parę lat pracowała w Domu Pomocy Społecznej Betania prowadzonym przez elżbietanki. Liceum medyczne skończyła nie będąc jeszcze w zakonie. Teraz pracuje w Szpitalu Sióstr Elżbietanek. Do pracy dochodzi korytarzem łączącym klasztor ze szpitalem. Siostra Justyna jest jedną z 1831 zakonnic-pielęgniarek.

Według statystyk Konferencji, obecnie szpitalach posługuje chorym 256 zakonnic (240 w 2005 r.), kolejne 503 (428) pracuje w placówkach i zakładach prowadzonych przez zgromadzenie, pielęgniarkami w instytucjach kościelnych jest 106 sióstr, a w instytucjach państwowych – 184. W domach zakonnych posługą pielęgniarską służy 317 (258) sióstr, a 65 (112) jest pielęgniarkami środowiskowymi.

S. Danuta Wróbel od kwietnia przewodniczy Konferencji. Wcześniej była opiekunką działającej przy niej Komisji Służb Medycznych.

– Z naszych danych wynika, że wśród sióstr zakonnych jest obecnie 15 lekarek, w tym jedna z tytułem doktora nauk medycznych. Mamy nadto 27 sióstr psychologów; 6 stomatologów; 4 farmaceutki, 9 laborantek i 2 fizjoterapeutki...

We wtorek siostry-pielęgniarki po mszy w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, wysłuchały wykładu (konferencji – w nomenklaturze zakonnej) bp Stefana Regmunt –przewodniczącego Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia o tym, że „Żaden człowiek nie powinien umierać w samotności”. O osobowości jako „ewangelicznej glebie” w procesie wartościowania mówiła s. dr Beata Zarzycka, psycholog KUL.

W środę (10 września) zakonnice wysłuchają wykładu ks. dr. Piotra Krakowiaka SAC, krajowego duszpasterza hospicjów, który przedstawi historię opieki paliatywno-hospicyjnej na świecie i w Polsce. Dodajmy,  że w hospicjach i zakładach opiekuńczo-leczniczych pracuje blisko 300. Trzy własne hospicja prowadzi Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety (prowincja toruńska): w Złotowie, w Gdyni-Orłowie i Gdańsku-Oliwie. 21 żeńskich zgromadzeń zakonnych podejmuje służbę w innych placówkach hospicyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH