Pedagog: dzieci z dysfunkcją wzroku powinny uczyć się w specjalnych szkołach

Dzieci z dysfunkcją wzroku powinny uczyć się w specjalnych dla nich szkołach, które zapewniają im odpowiedni rozwój - uważa pedagog i dyrektor krakowskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.

Zdaniem Barbary Planty, dyrektor placówki, dzieci z dysfunkcją wzroku nie powinny chodzić do szkoły powszechnej.

- W takiej placówce ogólnodostępnej dobrze poradzi sobie tylko dziecko mające duże możliwości intelektualne i bardzo dobre oparcie w rodzinie - podkreśliła.

Jak dodała, najmłodsi z dwóch powodów nie trafiają do szkół dostosowanych do ich potrzeb. Po pierwsze, poradnie i szkoły masowe nie zawsze informują o możliwości posłania dziecka do takiej szkoły. Po drugie, odstrasza przymiotnik "specjalny" w nazwie placówki, który wielu rodzicom kojarzy się z upośledzeniem umysłowym i niesłusznie budzi obawy.

- Przecież nie takimi placówkami są ośrodki dla niewidomych i słabowidzących. Realizujemy program szkoły ogólnodostępnej - zapewniła Planta.

W szkołach powszechnych rówieśnicy często gorzej traktują niedowidzącego kolegę. Natomiast nauczyciele dają mu na ogół taryfę ulgową, łagodniej oceniają, chronią, ponieważ uważają, że jego możliwości fizyczne i intelektualne są ograniczone.

- Często, gdy rodzic decyduje się przenieść dziecko do naszej szkoły, to okazuje się, że nie potrafi ono pisać i czytać, bo w szkole masowej wszystko zaliczało ustnie. Uczeń jest niesamodzielny. Czuje się niedowartościowany przez dorosłych, a także sam nie wierzy w swoje możliwości - zauważyła Planta.

Zdaniem dyrektor, w kraju jest kilkuset uczniów niewidomych oraz kilka tysięcy słabowidzących.

- Trudno dokładnie określić tę liczbę, ponieważ jeszcze inną kategorię stanowią podopieczni ze sprzężoną niepełnosprawnością, polegającą na tym, że oprócz wady wzroku występuje u nich też inne upośledzenie. Ponadto, nie każde dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, choć powinno je mieć - powiedziała dyrektor krakowskiej placówki.

Oprócz Krakowa, ośrodki dla dzieci niewidomych i słabowidzących działają w Bydgoszczy, Owińskach koło Poznania, Warszawie (przy ul. Kopińskiej), Laskach koło Warszawy, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Dąbrowie Górniczej oraz nieobejmujące wszystkich etapów kształcenia ośrodki w Chorzowie i Radomiu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH