Papież: czas spędzony z chorym jest czasem świętym

W orędziu na Światowy Dzień Chorego, który Kościół katolicki obchodzi 11 lutego, papież Franciszek napisał, że czas spędzony u boku chorego jest "czasem świętym". W opublikowanym we wtorek (30 grudnia) przesłaniu kłamstwem nazwał tendencję do podkreślania "jakości życia".

W orędziu na XXIII Światowy Dzień Chorego, którego hasłem są słowa z Księgi Hioba: "Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi", papież zwrócił uwagę na znaczenie "mądrości serca", czyli służby bliźniemu i trwania przy nim.

- Jakże wielu chrześcijan także dziś świadczy, nie słowami, ale swoim życiem, zakorzenionym w szczerej wierze, że są oczami niewidomego i nogami chromego- zauważył Franciszek. Taką postawę i troskę o chorych, często ciężką i męczącą, papież nazwał "drogą uświęcenia".

- Jakież wielkie kłamstwo kryje się natomiast w niektórych wyrażeniach, które kładą nacisk na tzw. jakość życia, przekonując do uwierzenia, że życie poważnie dotknięte chorobą nie jest warte dalszej egzystencji - dodał papież.

Wyraził żal, że obecnie często zapomina się o szczególnej wartości, jaką ma czas spędzony przy łóżku chorego. - Ludzie żyją w pośpiechu, nawale obowiązków i w ten sposób łatwo zapominają o wartości bezinteresownej opieki nad bliźnim - stwierdził Franciszek.

Mianem "absolutnego priorytetu" papież określił konieczność służenia innym. Przypomniał, że to jedno z dwóch głównych przykazań stanowiących "fundament wszelkich norm moralnych".

Mądrość serca, jego zdaniem, oznacza też solidarność z bliźnim bez osądzania go, bez usiłowania nawracania drugiej osoby; jest wolna od fałszywej pokory, która w gruncie rzeczy szuka uznania i chełpi się z dokonanego czynu - dodał.

Franciszek wyraził przekonanie, że nawet wówczas, gdy choroba, samotność i niepełnosprawność dominują w życiu, takie doświadczenie bólu może stać się uprzywilejowanym czasem łaski i źródłem do uzyskania i umocnienia mądrości serca. Wierni, jak podkreślił papież, powinni ją przyjąć i rozwijać w sobie.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w 1992 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH