Pacjentki upominają się o poszanowanie intymności i godne traktowanie RPP przypomina, że każdej pacjentce podczas badania ginekologicznego czy porodu przysługuje prawo do obecności osoby bliskiej Fot. Archiwum RZ

Pacjentki skarżą się RPP z różnych powodów, zwracają uwagę m.in. na brak poszanowania intymności i godności. Odmowa obecności osoby bliskiej podczas porodu, nieuprzejme zachowanie personelu medycznego - to przykłady skarg dotyczących traktowania, jakie do RPP kierują rodzące. Czy rzeczywiście jest tak źle?

Do Rzecznika Praw Pacjenta w ubiegłym roku wpłynęło ponad 71 tys. skarg. Nieznaczny ich procent dotyczył złego traktowania. Pacjenci skarżą się w tym wypadku nie tyle na postępowanie medyczne, co po prostu na brak kulturalnego i empatycznego zachowania ze strony pracowników ochrony zdrowia.

Zarzuty dotyczące naruszenia prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności stanowiły ok. 1,2 proc. wszystkich sygnałów jakie napłynęły do Rzecznika Praw Pacjenta w 2015 r. za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800-190-590 (578 sygnałów telefonicznych). Spośród prowadzonych przez RPP 1196 postępowań wyjaśniających 108 dotyczyło tej właśnie kwestii.

Pacjentki ginekologiczne piszące i dzwoniące do Biura RPP skarżą się najczęściej na: odmowę obecności osoby bliskiej podczas badania ginekologicznego/porodu, przeprowadzanie badania ginekologicznego w obecności innych osób/pacjentek, aroganckie i nieuprzejme traktowanie przez personel medyczny, zwracanie się  do pacjentki bez użycia przyjętych form grzecznościowych.

Pacjentki zgłaszały także uwagi co do obecności kilku kobiet na jednej sali po porodzie, a także na brak parawanów zapewniających intymność.

Prawo do obecności bliskich
Jak podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska, każdej pacjentce podczas badania ginekologicznego czy porodu przysługuje prawo do obecności osoby bliskiej. - Ograniczenie tego prawa może nastąpić tylko z powodu zagrożenia epidemiologicznego. Odmowę obecności osoby bliskiej lekarz ma obowiązek odnotować w dokumentacji medycznej wraz z podaniem przyczyny tej odmowy - zaznacza rzecznik.

Dodaje: - Świadczenia powinny być udzielane z zachowaniem pełnej ochrony intymności i godności pacjentki.

Czytaj: W Biurze Rzecznika Praw Pacjenta o opiece okołoporodowej

Brak poszanowania intymności dotyczył jednak tylko 13 skarg z zakresu ginekologii i położnictwa rozpatrywanych w 2015 r. i tylko w 2 przypadkach RPP stwierdził naruszenie prawa pacjentki do poszanowania intymności i godności.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH